معماری بومی روستاها در حال از بین رفتن

به گزارش ایسنا، محمدرضا شاملو در جلسه جمع بندی سفر به استان کرمان اظهار کرد: آنچه سهمیه برای استان در زمینه سهمیه قیر و اعتبارات ملی در نظر گرفته شده، تخصیص ۱۰۰ درصدی خواهد بود و حداقل ۳ میلیارد تومان قیر با تخصیص ۱۰۰ درصد برای دو شهرستان کرمان و راور در نظر خواهیم گرفت.

شاملو در ارتباط با بازنگری طرح های هادی روستایی عنوان کرد: اعتبار لازم برای بازنگری همه روستاها وجود ندارد، لذا در روستاهایی که دوره آن به اتمام رسیده است با همکاری بنیاد مسکن استخراج شوند که یا در گروه روستاهای دارای شرایط پیچیده به عنوان اولویت از اعتبارت ملی، استانی و داخلی در اولویت بازنگری قرار گیرند و یا اینکه تعدادی از روستاها با الحاق یک لکه زمین به روستا مشکل برطرف می‌شود.

وی خواستار شد تا فرمانداران و بخشداران جهت شناسایی و معرفی روستاهای واجد ارزش های خاص اقدام کرده تا در لیست معرفی به عنوان ۳۰۰ روستای با ارزش گردشگری که در برنامه پنج ساله ششم دیده شده است، قرار گیرند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز از تخصیص حداقل ۳ میلیارد تومان قیر با تخصیص ۱۰۰ درصدی برای دو شهرستان کرمان و راور خبر داد.

محمدرضا پورابراهیمی در نشست جمع بندی سفر معاون عمرانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به کرمان و بازدید از مناطق روستایی بخش شهداد.(چهارفرسخ، کشیوئیه، پشوئیه) و بخش گلباف (نسک، حرمک و کشیت) اظهار کرد: شهرستان کرمان پهناورترین شهرستان کشور است، یک سوم جمعیت استان هم در این شهرستان مستقر هستند.

وی افزود: در حوزه ایمن سازی روستایی و شهری، شهرستان راور نسبت به دیگر شهرستان های استان پیشی گرفته و ۶۰ تا ۷۰ درصد روستاهای راور مقاوم سازی شده اند و در شهر راور هم تا ۵۵ درصد مقاوم سازی صورت گرفته است.

پورابراهیمی عنوان کرد: با توجه به اینکه شهرستان راور در خط زلزله قرار دارد باید کمک های لازم به آن صورت گیرد.

وی خواستار موافقت بنیاد مسکن برای اختصاص اعتبار مشخص برای شهرستان راور و کرمان که بیش از ۳۵ درصد پوشش جمعیت استان را تشکیل می‌دهند، شد و لزوم نهایی کردن اختیارات استانی را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ایسنا، از مصوبات این سفر تصمیم‌ گیری در خصوص اجرای طرح هادی روستاها و بازنگری طرح‌ های هادی روستاها است که مقرر شد با اعتباری که در این زمینه گذاشته می شود، موارد مربوط به این موضوع انجام شود. همچنین در خصوص آسفالت معابر روستایی و جاده ورودی روستاها که در طرح هادی است، مقرر شد با تامین قیر رایگان انجام شود.

مشکل ضمانت وام های پرداختی از سوی بنیاد مسکن نیز مقرر شد با دریافت ضامن زنجیره‌ای برطرف شود. بازسازی منازل فرسوده روستایی با تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد با مبلغ ۳۵ میلیون تومان از دیگر مصوبات سفر معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به کرمان بود. در خصوص ساخت جدید منازل روستایی مقرر گردید تا مبلغ ۲۵ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شود.

همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مکلف شد تا اسناد مالکیت زمین های واگذاری را سریعا پیگیری کند و در روستاهایی که زمین کافی برای متقاضیان جدید وجود ندارد، از سوی بنیاد مسکن زمین در اختیار آنها گذاشته شود. همچنین مقرر گردید در روستاهایی که نیاز به بازنگری طرح هادی دارند، علی‌ الحساب زمین‌ هایی که امکان ارائه خدمت از سوی بنیاد مسکن وجود دارد، اقدام لازم انجام شود.
انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

کشاورز در زیر چکمه‌های صاحبان سرمایه در حال له شدن

به گزارش ایسنا، یحیی کمالی پور امروز ۲۵ مردادماه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: همه عوامل و دست اندرکاران بخش کشاورزی باید در جایگاه خود واجد سهمی شوند که تامین کننده آنها باشد اما با وجود همه تلاش ها، در جنوب کرمان نتوانستیم الگوی موفقی از کشاورزی را به منصه ظهور برسانیم و هر ساله شاهد مشکلاتی هستیم.

وی با بیان اینکه نتوانستیم برنامه ریزی منسجمی در بخش کشاورزی به ویژه در جنوب استان کرمان باشیم، افزود: در ۸۰ درصد اسناد کشاورزی جنوب استان کرمان نقش حقابه هلیل رود مشخص شده است اما متاسفانه وزارت نیرو بدون توجه به این اسناد، سدی در بالادست این مجموعه ساخته و مردم برای حفظ زندگی خود اقدام به حفر چاه کرده اند و ۱۲ هزار چاه غیرمجاز داریم.

وی بیان کرد: ظرفیت کشاورزی ما رقابت با بازارهای دنیا را ندارد و حتی برای نهاده های کشاورزی در کشور برنامه ریزی نداشته و تولید و بهره وری لازم را نداریم.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس با طرح این پرسش که نقش ترویج در حوزه کشاورزی کجا قرار دارد؟ گفت: ترویج باید متناسب با نیازها فعالیت کند.

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون یکپارچه سازی اراضی کشاورزی تضادی با قانون ارث ندارد و باید فرهنگسازی کنیم تا وارثان در تجمیع اراضی کار را به شیوه اجرایی یکسان انجام دهند گفت: ضمانت اجرای لازم را برای دستورالعمل های دولت در بخش کشاورزی نداریم که با این وصف قطعا دورباره به جایگاه اول خود بر خواهیم گشت.

از ۳۴ هزار حلقه چاه کشاورزی در استان کرمان فقط ۴ هزار مورد کنتور حجمی دارند

سرپرست استانداری کرمان نیز گفت: حاضر هستیم هزینه کنتورها را تامین کنیم و یکی از مصوبات این جلسه، تجهیز چاه های مجاز به کنتور هوشمند است که باید در بازه زمانی مشخص تعداد نصب شده این کنتورها توسط سازمان جهادکشاورزی شمال و جنوب استان اعلام شود.

دکتر محمدجواد فدایی امروز ۲۵ مردادماه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: از ۳۴ هزار حلقه چاه کشاورزی در استان فقط ۴۰۰۰ مورد کنتور حجمی دارند که باید این عدد را افزایش دهیم تا مصرف آب در سطح استان در حوزه کشاورزی کنترل شود.

وی با تاکید بر اینکه باید برای حل مشکلات، کار کرده زیرا جلسه گذاشتن و حرف زدن مشکلی را حل نخواهد کرد تصریح کرد: باید از امروز مجهز کردن چاه ها به کنتور حجمی آغاز شده و اعلام شود تا پایان سال به چه عددی در این راستا خواهیم رسید؟

فدایی با تاکید بر تدوین نقشه اراضی کشاورزی در شهرستان جیرفت و مشخص شدن کاشت محصولات کشاورزی در هر منطقه تا مهرماه سال جاری گفت: باید حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی کنترل شده و طبق پروانه، آب برداشت شود.

وی با تاکید بر استفاده مناسب از منابع مالی در اجرای سیستم آبیاری نوین و ترویج این اقدام در بین کشاورزان بیان کرد: برای کشت گلخانه‌ای به مجوز محیط زیست، آب و زمین نیاز نیست و جهاد کشاورزی مجوز می دهد.

به اصلاح برخی قوانین در بحث کشاورزی نیازمندیم

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز تاکید کرد: به اصلاح برخی قوانین در بحث کشاورزی نیاز داریم.

به گزارش ایسنا، سیدمهدی طبیب زاده در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با موضوع بررسی نقش بهره وری در بخش کشاورزی اظهار کرد: وجه غالب اقتصاد استان و مصرف آب در بخش کشاورزی است و طبق آمار ۲۴ درصد تولید ناخالص داخلی استان مربوط به این بخش است.

وی با انتقاد از اینکه حدود ۹۳ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود اما تنها ۳۲ درصد اشتغال را به خود اختصاص داده و بهره وری قابل چشمگیری نیز ندارد تصریح کرد: بخش دولتی و غیردولتی کشاورزی با هم همراه هستند و تشکل های قوی در این بخش وجود دارد که می توان کار اساسی در راستای بهره وری انجام شود.

طبیب زاده بیان کرد: عمده فعالیت های تولیدی در بخش کشاورزی خصوصی است و باید بتوانیم فعالیت ها را قابل اندازه گیری کنیم ضمن آنکه باید تاکید کرد که کارها دارد انجام می شود و قوانین وجود دارد، اما خروجی باید بیشتر باشد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه دست ما به دولت نمی رسد، اما انتظار می رود نمایندگان استان در خانه ملت صدای این حوزه را به گوش دولتمردان برسانند افزود: مجلس باید در نظارت بر اجرای قوانین وارد شود که چرا قانون اجرا نمی شود؟ باید اراده ای بر اجرا باشد تا مشکلات حل شود.

اشتغال ۳۴٫۱ درصدی بخش کشاورزی در استان کرمان

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان نیز گفت: طرح تجمیع مدیریت فنی واحدهای تولیدی کشاورزی، طرح همیاران آب، طرح مدیریت کشت محصولات اساسی زراعی و باغی بر پایه بازار از جمله برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان در راستای قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی است.

عباس سعیدی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: اشتغال بخش کشاورزی در کشور ۱۸ درصد و در استان کرمان ۳۴.۱ درصد است.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر اشتغال در حوزه کشاورزی در حدود ۳.۴ درصد است، افزود: استان کرمان در سطح زیرکشت و تولید پسته، خرما، آرتیمیا، گردو، کرک و محصولات جالیزی رتبه اول کشور را دارد ضمن اینکه رتبه سوم مرکبات و رتبه چهارم تولید بادام و زعفران را نیز به خود اختصاص داده است

سعیدی تصریح کرد: ۳۹۰ هزار هکتار سطح زیرکشت محصولات باغی و ۲۸۵ هزار هکتار سطح زیرکشت محصولات زراعی استان کرمان است و ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار جمعیت دامی با تولید ۳۵۴ هزار تن فرآورده های دامی و ۴۱۰۰ تن ماهی داریم.

وی با اشاره به مشکل خرده مالکی و عدم بهره وری آب در کشاورزی استان اظهار کرد: از ۳۴ هزار حلقه چاه کشاورزی استان، فقط ۴ هزار مورد کنتور دارند.

سعیدی تصریح کرد: باید مواد ۲۷ و ۲۸ قانون در استان کرمان در موضوع آب کشاورزی رعایت شود.
انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

۴۰ کشته بر اثر ریزش پل در ایتالیا به دلایل نامعلوم

بنابر گزارش‌ها یک روز پس از ریزش بخشی از پل بزرگراهی در شمال ایتالیا هنوز عملیات جستجو برای یافتن قربانیان و بازماندگان احتمالی این حادثه ادامه دارد.

وزیر کشور ایتالیا، ماتئو سالوینی روز چهارشنبه (۲۴ مرداد/ ۱۵ اوت) در یک پیام توئیتری اعلام کرد که جسد سه کودک ۸، ۱۲ و ۱۳ ساله در میان کشته شدگان ریزش پل “موراندی” پیدا شده است.

نشریه آلمانی “فوکوس” شمار قربانیان را ۳۸ نفر اعلام کرده است. برخی گزارش‌های تائید نشده از افزایش تعداد قربانیان به ۴۲ نفر خبر داده‌اند. حال بیش از ده نفر از مجروحان این حادثه وخیم گزارش شده و به همین دلیل احتمال افزایش تعداد کشته شدگان منتفی نیست.

 به گزارش وب‌سایت شبکه یک تلویزیون آلمان یکی از مسئولان آتش‌نشانی که در عملیات تجسس شرکت دارد می‌گوید از شما ناپدیدشدگان اطلاع دقیقی در دست نیست و کار زمانی به پایان می‌رسد که زیر تمام قطعات فروریخته پل را جستجو کرده باشیم.

در حادثه روز سه‌شنبه حدود ۸۰ متر از پل معلق ۲۰۰ متری موراندی از ارتفاع حدود ۴۵ متری فروریخته است. گفته می‌شود بیش از ۳۵ خودرو در لحظه فروریختن پل روی آن بوده‌اند که اغلب آنها زیر قطعات بزرگ بتون مدفون شده‌اند.

کوتاهی در نگهداری و بازرسی پل؟

دانیل تونینلی، وزیر حمل و نقل ایتالیا در یادداشتی که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده خواستار کناره‌گیری مدیران ارشد شرکت “اوتوستراد پر لیتالیا” شده که کار ساخت و مسئولیت نگهداری و حفاظت از پل فروریخته را بر عهده داشته است.

تونینلی همچنین خواستار لغو امتیاز شرکت یادشده برای مشارکت در پروژه‌های زیرساخت‌های بزرگراهی شده و گفته است که این شرکت ممکن است به پرداخت غرامت تا ۱۵۰ میلیون یورو محکوم شود.

وزیر کشور ایتالیا نیز شرکت سازنده بزرگراه را به کوتاهی در مراقبت و بازرسی از سازه‌های پل تخریب شده متهم کرد و افزود که این شرکت باید برای این حادثه هزینه سنگینی بپردازد.

متهم کردن شرکت “اوتوستراد پر لیتالیا” در حالی صورت گرفته که هنوز تحقیق مستقلی درباره علت فروریختن بخشی از پل بزرگراه نزدیک جنوا انجام نشده است. این شرکت می‌گوید کار بازرسی و کنترل پل به طور مرتب و آخرین بار چند ماه پیش انجام شده است.

به نوشته “اشپیگل‌آنلاین” وزیر پیشین حمل و نقل ایتالیا می‌گوید هنوز علت وقوع این فاجعه مشخص نشده و گمانه‌زنی‌های سیاسی در مورد آن بی‌احترامی به قربانیان است. او افزود که هنگام ریزش پل در نزدیکی آن عملیات راه‌سازی در جریان بوده، ضمن این که منطقه جنوا دستخوش تغییرات جوی و بارندگی شدید بوده است.

برخی ناظران می‌گویند پایه‌های پل بر اثر بارندگی شدید سست شده و توان نگهداری وزن این سازه بتنی را نداشته است. عده‌ای نیز اعتقاد دارند که این پل معلق که در دهه شصت میلادی ساخته شده از همان سال‌های نخست با مشکل فرسایش شدید مصالح روبرو بوده است.

دادستانی ایتالیا برای بررسی علت فروریختن پل موراندی و شناسایی مسئولان احتمالی این حادثه پرونده‌ای تشکیل داده است. کارشناسان معتقدند بررسی نهایی و یافتن علت دقیق این فاجعه می‌تواند روزها و بلکه چند هفته طول بکشد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

ممنوعیت فروش خانه به خارجی‌ها در نیوزلند

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ در پی افزایش قیمت خانه و املاک در زلاند نو خارجیان دیگر نمی‌توانند در این کشور اقدام به خرید خانه کنند. پارلمان این کشور در شهر ولینگتون روز چهار‌شنبه (۲۴ مرداد / ۱۵ اوت) طرحی در این رابطه را تصویب کرد.

پارلمان زلاند نو طرح  جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر این کشور را که عضو حزب کارگر است، تصویب کرد. هدف از این طرح راحت‌تر کردن خرید خانه و املاک برای شهروندان زلاند نو اعلام شده است.

در ده سال گذشته قیمت خانه و املاک در این کشور که ۷/ ۴ میلیون نفر جمعیت دارد، حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است.

دولت ائتلافی زلاند نو که از احزاب سوسیال دمکرات، سبزها و حزب پوپولیست این کشور تشکیل شده، دلیل تصویب این طرح را دادن امکانات بیشتر به شهروندان نیوزیلند خوانده تا آنها در برابر خارجیان پولدار در شرایط بدی قرار نگیرند.

البته قانون جدید مربوط به خانه‌هایی است که در حال حاضر در این کشور موجود هستند و خرید زمین و ساخت خانه هنوز هم از نظر قانونی برای خارجیان زلاند نو آزاد است.

دیوید پارک، وزیر دارایی زلاند نو در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه بریتانیایی گاردین در این باره گفت: «ما بر این نظریم که بازار خانه و مستغلات زلاند نو باید برای خریدارانی که شهروند این کشور هستند باقی بماند.»

وزیر دارایی زلاند نو در ادامه گفت: «این اقدام به نفع شهروندان است که اقتصاد کشور را به راه انداخته‌اند، مالیات می‌پردازند و با خانواده‌ خود اینجا زندگی می‌کنند. ما نمی‌خواهیم آنها در مقابل ثروتمندان آن سوی اقیانوس‌ها با مشکل روبه‌‌رو شوند.»

از هر چهار شهروند بالغ نیوزیلندی تنها یکی خانه‌ای شخصی برای زندگی دارد. این آمار در حالی است که در سال ۱۹۹۱ میلادی از هر دونفر شهروند بالغ نیوزیلندی یکی خانه‌ای داشت که در آن زندگی کند. شمار بی‌خانمان‌ها در این کشور در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

در چندسال اخیر شهروندان کشورهای چین، استرالیا، بریتانیا و آمریکا علاقه‌ای شدید برای خرید خانه و املاک در زلاند نو از خود نشان داده‌اند.

افراد مشهوری چون ایلان ماسک، رئیس شرکت خودروسازی تسلا، پیتر تیل، از مؤسسان پی‌پل و کیم داتکام، کارآفرین اینترنتی، از جمله این افراد مشهور جهان هستند که در زلاند نو زندگی می‌کنند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

ترامپ دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه را قطع کرد

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از یورونیوز؛ طبق این دستور، رئیس سابق سیا دیگر نمی‌تواند به گزارش‌های محرمانه دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا دسترسی داشته باشد.

ترامپ این تصمیم را در بیانیه ای که سارا هوکابی سندرز سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری خود خواند، اعلام کرد.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که آقای برنان اخیرا از جایگاه خود به‌عنون یک مقام ارشد سابق و دسترسی به اطلاعات خاص برای مطرح کردن ادعاهای بی‌اساس و زننده استفاده کرده است.

جان برنان، از سرسخت‌ترین منتقدان ترامپ است که سیاست خارجی وی را همیشه مورد حملات انتقادی خود قرار داده است.

طبق قوانین آمریکا، به روسای پیشین بخش‌های اطلاعاتی و امنیتی اجازه داده می‌شود که حتی بعد از پایان کار خود به اطلاعات طبقه‌بندی شده دسترسی داشته باشند. دلیل این اقدام، امکان استفاده از مشاوره روسای پیشین عنوان شده است.

اما ترامپ در بیانیه روز گذشته خود تاکید کرده است: «هرگونه نفعی که مسئولان ارشد امکان دارد از مشاوره‌های آقای برنان به دست آورد، در مقابل خطر ناشی از رفتار غیرقابل پیش بینی او از بین می‌رود.»

جان برنان برای شش رئیس جمهوری آمریکا کار کرده بود.

آقای برنان بعد از دیدار ترامپ با پوتین در شهر هلسینکی از آن انتقاد کرده بود و آن را خائنانه دانست. او در توئیتی ترامپ را نوچه پوتین عنوان کرد و از میهن‌پرستان جمهوری‌خواه خواست که وارد میدان شوند.

دخالت روسیه در انتخابات آمریکا؛ ترامپ وکیل خصوصی استخدام کرد

اصلاحات ساختاری گسترده در سازمان اطلاعاتی آمریکا

واکنش رئیس سابق سیا چه بود؟

رئیس سابق سیا هم بلافاصله بعد از دستور ترامپ مبنی بر لغو دسترسی اطلاعاتی‌اش خطاب به ترامپ در توییتی نوشت که تسلیم نخواهد شد.

او این اقدام ترامپ را بخشی از تلاش وسیع‌تر او برای سرکوب آزادی بیان و تنبیه منتقدان عنوان کرد و گفت: «این اقدام باید به‌طور جدی آمریکایی‌ها را نگران کند.»

توییت رئیس سابق سیا بعد از دستور ترامپ

در بیانیه روز گذشته کاخ سفید که توسط سندرز قرائت شد همچنین آمده است که آقای ترامپ در حال بازبینی مجوز دسترسی جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی، و جیمز کلپر، رئیس سازمان آژانس امنیت ملی نیز هست.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

کشف ۹۰۰تن شکر احتکار شده در مشهد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، علی باخرد در مشهد مقدس اظهار داشت: همین امروز در ادامه برنامه‌های ستاد مبارزه با احتکار استان خراسان‌رضوی یک محموله ۹۰۰ تنی شکر در یکی از سوله‌های  اطراف شهر مشهد کشف شد که ارزش ریالی آن حدود ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: در طول یک ماه گذشته حدود ۴۰ پرونده اختصاصی در حوزه احتکار در استان خراسان‌رضوی تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع داده شده‌اند که ارزش ریالی آن‌ها بیش از ۱۷ میلیارد تومان بوده است.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی با بیان اینکه مواد غذایی مصرفی، لوازم خانگی و قطعات یدکی خودرو از جمله مهم‌ترین محصولات کشف شده در حوزه احتکار بوده است، خاطرنشان کرد: کشف ۱۹۰۰ تن برنج در یکی از انبارهای اطراف مشهد و ۵۰ تن روغن خوراکی در یک خانه نیمه‌کاره در مشهد نیز از دیگر کشفیات مهم در حوزه احتکار بوده است.

باخرد تصریح کرد: ارزش ریالی محموله برنج کشف شده در حوزه احتکار بیش از ۸ میلیارد تومان بوده و در صورت اثبات احتکار تمام آن در شبکه توزیع در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که احتکار‌کننده به‌عنوان اخلالگر اقتصادی شناخته شود مجازات بسیار بدی در انتظار فرد احتکار‌کننده است اما در غیر این صورت فرد باید بین ۱۰ تا ۷۰ درصد ارزش کالای احتکار شده را به عنوان جریمه پرداخت کرده و علاوه بر این اجناسش با قیمت دولتی در بازار به فروش می‌رسد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

سرمایه گذاری ۸هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در بندر امیرآباد

به گزارش اقتصاد آنلاین ؛ سیاوش رضوانی درباره برنامه های توسعه بندر امیرآباد، افزود: ۶ واحد تولیدی و صنعتی در منطقه بندر امیرآباد در دست ساخت است که میزان سرمایه گذاری آن به حدود ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال می رسد.

وی خاطرنشان کرد: انعقاد قرارداد برای ساخت چهار طرح جدید نیز در دست اجرا است که میزان سرمایه مورد نیازشان حدود یک هزارو ۴۰۰میلیارد ریال برآورد شده است.

رضوانی اظهار داشت: تاکنون در منطقه اقتصادی بندر  امیرآباد حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی به بار نشست و یک هزار و ۵۰۰ نفر در این واحدها اشتغال دارند.

مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد، گفت: اسکله «رورو ریلی» این بندر اوایل سال ۹۸ به بهره برداری می رسد.

رضوانی اظهار داشت: حدود ۹۵ درصد از ریل گذاری در خطوط خشکی به اتمام رسیده و در حوزه سایت دریایی کارها نیز درحال انجام است.

وی مزیت اسکله رورو را اتصال به شبکه ریلی سراسری اعلام کرد و اظهار داشت: برای اجرای این طرح حدود ۲۵ کیلومتر شبکه ریلی ایجاد شد تا این خطوط به شبکه سراسری کشور متصل شود.

مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآبادخاطر نشان کرد: با بهره برداری از اسکله رورو، صادرات و واردات کالا از طریق شبکه ریلی افزایش پیدا می کند.

وی تصریح کرد: تاکنون ۳۰۰ میلیارد ریال برای اجرای اسکله رورو هزینه شد و پیش بینی می شود برای تکمیل آن نیز حدود ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار جدید نیاز باشد. ظرفیت اسمی بندرامیرآباد حدود ۷.۵ میلیون تن است.

مدیر بندرامیرآباد با بیان اینکه اکنون حدود ۲۵ درصد از فعالیت های این بندر به صورت هوشمند انجام می شود، افزود: تلاش می شود تا تمام فعالیت های بندر امیرآباد که از بنادر نسل سوم محسوب می شود به سمت هوشمند سازی پیش برود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

محور کندوان فردا یک‌طرفه می‌شود

‌تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۴ فردا تا ساعت یک بامداد روز شنبه ۲۷ مرداد از کرج به مرزن آباد ممنوع است و تردد خودرو از ساعت ۱۷ فردا تا ساعت یک بامداد روز شنبه، از مرزن‌آباد به کرج به‌صورت یک‌طرفه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، بر اساس‌ اطلاعات دوربین‌های نظارت تصویری و سامانه‌ هوشمند تردد شمار بر‌خط‌، ‌در حال حاضر غیر از محورهای مسدود و ممنوع ذکر شده در این گزارش، بقیه محورهای مواصلاتی کشور باز است و تردد در آنها به‌ روال عادی ‌جریان دارد.

‌کل تردد ثبت‌شده در شبانه‌روز گذشته بر اساس‌‌‌ آخرین اطلاعات دریافتی از ۲۲۳۶ ترددشمار فعال در محورهای برون‌ شهری، نسبت به روز قبل ۴٫۴ درصد افزایش‌ نشان می‌دهد؛ در همین مدت همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین در ترافیک راه‌ها ۱۴٫۹ درصد، اوج تردد بین ساعات ۱۹ الی ۲۰ و کمترین تردد بین ساعات ۳ الی ۴ صورت پذیرفت؛ هموطنان‌ با آگاهی از این موضوع می‌توانند ساعات مناسب‌تری را برای سفر انتخاب کنند‌.‌

پرترددترین جاده‌های کشور

آزادراه‌ ‌‌کرج‌-تهران،‌  آزادراه کرج-قزوین، آزادراه ‌قزوین‌-کرج، آزادراه تهران-کرج، محور تهران-پاکدشت‌‌‌‌ و پاکدشت-تهران، ‌آزادراه‌ ‌‌‌تهران-قم‌‌‌، ‌‌آزادراه ‌قم-تهران‌‌، آزادراه زنجان-قزوین، محور تهران-شهریار و شهریار-تهران‌‌‌‌ در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین ترافیک را داشته‌اند‌.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

محدودیت‌ ترافیکی جاده‌ها از روز چهارشنبه ۲۴ مرداد تا شنبه ۲۷ مرداد ۹۷

‌تردد موتور‌سیکلت از ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه مورخ ۹۷/۰۵/۲۴ الی ساعت ۶ روز شنبه مورخ ۹۷/۰۵/۲۷ از محورهای کرج – چالوس ، هراز، فیروزکوه و محور تهران –  سمنان –  مشهد و بالعکس ممنوع است؛ تردد موتور‌سیکلت‌های انتظامی و امدادی برای انجام ماموریت‌های ضروری در مسیر مجاز جریان ترافیک بلامانع خواهد بود.

‌تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۴ روز جمعه مورخ ۹۷/۰۵/۲۶ الی ساعت ۱ بامداد روز شنبه ۹۷/۰۵/۲۷ از کرج به سمت مرزن آباد ممنوع است؛ با اعلام مأموران پلیس راه درمحل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۷ روز جمعه مورخ ۹۷/۰۵/۲۶ الی ۱ بامداد روز شنبه ۹۷/۰۵/۲۷  از مرزن آباد به سمت کرج به‌صورت یک‌طرفه خواهد بود.

‌در محور کندوان‌ تردد انواع تریلر، کامیون و کامیونت از محور کرج – چالوس و بالعکس کماکان ممنوع است.

در محور هراز‌ تردد‌ تریلرها کماکان ممنوع است همچنین تردد‌ کامیون‌ها و کامیونت‌ها به استثنای حاملینمواد سوختی و فاسد شدنی از ساعت ۱۲ الی ۲۴ روز چهارشنبه مورخ ۹۷/۰۵/۲۴ و همچنین از ساعت ۸ الی ۲۴ روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ های  ۹۷/۰۵/۲۵ و ۹۷/۰۵/۲۶ ‌ممنوع است.

ممنوعیت تردد به دلیل مداخلات جوی و شرایط نامناسب فیزیکی راه‌

محور رامیان –اولنگ-شاهرود ‌واقع در استان‌های گلستان و سمنان‌ به دلیل نبود ایمنی کافی، فعلاً مسدود ‌است.

‌محور فرعی شمشک – دیزین، واقع در استان‌های البرز و تهران، از مورخ ۱۷ تیر ۹۶ تا اطلاع بعدی به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است.

محور گیوی-خلخال واقع در استان اردبیل، از مورخ ۳۱ خرداد ۹۷ تا اطلاع بعدی به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است.

محور ایلام-اسلام آباد غرب واقع در استان ایلام، از مورخ ۱۳ تیر ۹۷ تا اطلاع بعدی به دلیل رفع نقص سیستم روشنایی و تهویه مسدود است.

محدودیت ترافیکی راه‌ها

آزاد‌راه تهران-قم، واقع در استان تهران، از مورخ ۲ اردیبهشت لغایت ۲۰ شهریور ۹۷، روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷ و همچنین روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ هر هفته، به غیر از روزهای جمعه، ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به دلیل اجرای عملیات نصب حفاظ بتنی مفصلی‌، حد فاصل کیلومتر ۳۷ تا ۵۸، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

در محور کرج-چالوس، واقع در استان البرز، از مورخ ۲ اردیبهشت لغایت ۲۰ شهریور ۹۷، روزهای شنبه تا سه‌شنبه از ساعت ۸ ‌الی‌ ۱۷ و روز چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۲ هر هفته غیر از‌ ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به دلیل اجرای عملیات روکش آسفالت گرم، کیلومتر ۰ الی ۷۰، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

‌آزاد‌راه تهران-کرج‌ از مورخ ۹ اردیبهشت لغایت ۲۰ شهریور ۹۷، از ساعت ۸ الی ۱۵:۰۰ روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه و روز‌ چهارشنبه از ساعت ۰۸:۰۰ الی ۱۳:۰۰ هر هفته، ‌غیر از‌ ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌دلیل اجرای عملیات نصب نیوجرسی مفصلی‌ حدفاصل کیلومتر ۰ الی ۵۰۰+۱۳، تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

‌در آزادراه قم – تهران، واقع در استان قم، از مورخ ۵ خرداد لغایت ۲۰ شهریور ۹۷، روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۷ و‌ روزهای سه شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ ‌غیر از ‌ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌دلیل اجرای عملیات حمل و نصب حفاظ مفصلی، کیلومتر ۱۵ الی ۲۸، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

‌آزاد‌راه تهران-کرج-قزوین‌ از مورخ ۵ خرداد  لغایت ۲۰ شهریور ۹۷، روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۵:۰۰ و روزهای چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰ هر هفته ‌غیر از روزهای پنجشنبه، جمعه، ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه به دلیل اجرای عملیات حفاظ‌های صلب مفصلی‌، کیلومتر ۵۰۰+۱۶ (تیر۲۸۰) تا ۲۴ (تیر ۴۰۰) تردد همزمان با اجرای عملیات و با رعایت جوانب ایمنی انجام می‌شود.

آزادراه تهران – کرج – قزوین باند جنوبی حدفاصل امامزاده طاهر تا پمپ بنزین آفتاب‌، واقع در استان البرز، از مورخ ۲۰ خرداد لغایت ۲۰ شهریور ۹۷، روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه از ساعت ۰۹:۳۰ الی ۱۶:۳۰ هر هفته، غیر از روزهای چهارشنبه، پنجشنبه، جمعه، ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌دلیل اجرای عملیات به‌سازی و لکه‌گیری آسفالت، کیلومتر ۳۳ الی ۱۳، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

محور رباط کریم – وهن آباد، واقع در استان تهران، تا روز ۲۰ شهریور ۹۷، از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۷:۰۰ در روزهای شنبه تا چهارشنبه و همچنین روزهای پنج‌شنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ هر هفته، به غیر از‌ ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌دلیل اجرای عملیات لکه‌گیری و روکش آسفالت، کیلومتر ۰ الی ۵۰۰+۱۲، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

آزادراه ساوه-تهران‌ از مورخ ۲۲ خرداد لغایت ۲۰ شهریور ۹۷‌ از ساعت ۹ الی ۱۷ روزهای شنبه تا چهارشنبه و همچنین روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ هر هفته، ‌غیر از ‌ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌دلیل اجرای عملیات تعمیرات درزگیری، لکه‌گیری و روکش آسفالت، حدفاصل کیلومتر ۳۵ (‌رودخانه شور‌) الی ۳ (‌عوارضی اول‌)، تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

در محور هراز واقع دراستان مازندران، از مورخ ۳۰ خرداد الی ۲۰ شهریور ۹۷، به صورت ۲۴ ساعته، به دلیل اجرای عملیات عمرانی تکمیل اجرای سقف گالری در مقطع ورودی و خروجی تونل، کیلومتر ۹۹ الی ۱۰۱، تونل جدید آبشار مسدود بوده و تردد از محور قدیم هراز انجام می‌شود.

در محور هراز‌ واقع دراستان مازندران، از مورخ ۳۰ خرداد الی ۲۰ شهریور ۹۷، روزهای شنبه از ساعت ۱۲:۰۰ الی ۱۷:۰۰، روزهای یکشنبه تا  سه‌شنبه از ساعت ۰۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ و روزهای چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۲ هر هفته، غیر از روزهای پنجشنبه، جمعه، ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به دلیل اجرای عملیات اصلاح قوس و برداشت پوزه سنگی، کیلومتر ۵۰ الی ۵۱، محدوده اجرای عملیات مسدود بوده و تردد همزمان با اجرای عملیات با رعایت جوانب احتیاط از کنارگذر انجام می‌شود.

‌آزاد‌راه کرج – قزوین ‌باند جنوبی‌ از مورخ ۳ تیر لغایت ۲۰ شهریور ۹۷، از ساعت ۰۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ روزهای شنبه تا سه‌شنبه هر هفته غیر از ‌ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌دلیل اجرای عملیات بهسازی و لکه‌گیری، حدفاصل کیلومتر ۰ ‌تا ۱۳، تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

‌آزادراه تهران – قم، واقع در استان تهران، از مورخ ۳۰ تیر لغایت ۲۰ شهریور ۹۷، در روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷ و همچنین روزهای سه‌شنبه و پنج شنبه از ساعت ۹ الی ۱۴ هر هفته، به غیر از ‌ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌دلیل اجرای عملیات احداث نیوجرسی مفصلی در رفوژ میانی، حدفاصل کیلومتر ۰ تا ۳۰، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

محور کرج – چالوس (محدوده پیچ آیینه)، واقع در استان البرز، از مورخ ۲۳ مرداد تا ۱۳ شهریور ۹۷، از ساعت ۲۳  تا ۵ صبح روز بعد در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه هر هفته ، ‌غیر از ‌‌ایام تعطیلات رسمی و‌ روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه،  به‌دلیل اجرای عملیات تعمیر و مرمت گالری‌ها، کیلومتر ۴۰۰+۶۴ به صورت مقطعی مسدود بوده و تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط  انجام می‌شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

جهش غیرمنتظره ذخایر نفتی آمریکا

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، در پایان معاملات روز چهارشنبه، پس از این‌که داده‌ها نشان داد میزان ذخایر نفت خام آمریکا، در هفته اخیر به طرز غیرمنتظره‌ای جهش کرده است، با افزایش نگرانی در مورد چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان، قیمت‌های نفت بیش از ۲ دلار سقوط کرد.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت ۱.۹۶ دلار یا ۲.۸ درصد سقوط کرد و به ۷۰.۵۰ دلار رسید. این شاخص در معاملات دیروز تا قیمت ۷۰.۴۰ دلار هم پایین آمده بود.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۲.۰۳ دلار یا ۳ درصد سقوط کرد و در ۶۵.۰۱ دلار بسته شد. این درحالی بود که این شاخص در معاملات دیروز تا قیمت ۶۴.۵۱ دلار هم پایین آمده بود.

داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که در هفته گذشته میزان ذخایر نفت خام تجاری آمریکا، علی‌رغم رکورد زدن میزان مصرف پالایشگاه‌های این کشور، ۶.۸ میلیون بشکه جهش کرده است. میزان ذخایر نفت خام در مرکز واردات کوشینگ اوکلاهاما هم ۱.۶ میلیون بشکه رشد کرده است.

این درحالیست که اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند میزان این ذخایر این هفته افت خواهد کرد.

کارستن فریسچ، تحلیل‌گر ارشد تجارت کالا در کامرزبانک، می‌گوید: این هفته میزان نفت خام پالایش شده به شدت افزایش یافت و به سطح ۱۸ میلیون بشکه در روز رسید.

اما این برای جلوگیری از رشد ذخایر انبارهای نفت خام آمریکا کافی نبود، یا این‌طور بگوییم که از افزایش خیلی بیشتر این ذخایر جلوگیری کرد.

مسئله دیگری که به قیمت‌های نفت فشار وارد می‌کند این است که این نگرانی به وجود آمده است که با ادامه تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، رشد اقتصادی جهان و در نتیجه تقاضا برای نفت، آسیب دیده باشد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

تداوم بحران مالی در ترکیه

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از اسپوتنیک، انجمن صنعت و تجارت ترکیه (توسیاد)، اتحادیه بورس سهام و کالاهای ترکیه (توب)، در بیانیه مشترکی اعلام کردند که گروه‌های تجاری، از اقدامات اقتصادی دولت در بحران مالی حمایت می‌کنند.

در این بیانیه مشترک آمده است: برای موفقیت اقدامات و اهدافی که برنامه اقتصادی دولت دنبال می‌کند، دنیای تجارت ترکیه، پشتیبانی خود را ارائه خواهد کرد. ما با اتحاد با مردم خود، بر مشکلات اقتصادی کنونی غلبه خواهیم کرد.

این بیانیه اعلام می‌کند که حفظ ظرفیت تولید و استخدام در بخش اقتصاد واقعی، بسیار مهم است. آنها همچنین نیاز به محدود کردن سیاست پولی (بالا بردن نرخ بهره) برای تثبیت نرخ تبادل ارز، تاکید کرده‌ اند.

بانک مرکزی ترکیه پیش از این در روز جمعه به عنوان بخشی از اقدامات حمایتی از لیر ترکیه اعلام کرده بود که تمام نقدینگی لازم برای بانک‌ها را فراهم خواهد کرد.

روز یکشنبه هم رییس‌جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، آمریکا را متهم کرد که حمله‌ای اقتصادی بر علیه ترکیه به راه انداخته است. این موضوع پس از آن انجام شد که آمریکا، تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم ترکیه را دو برابر کرد.

در واکنش به این خبر لیره ترکیه تا ۲۰ درصد سقوط کرد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

کره جنوبی به تلاش برای دریافت معافیت از تحریم نفتی ایران ادامه می‌دهد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، شرکت‌های کره‌ای که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران آسیب دیده‌اند حمایت مالی می‌شوند. 

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ»، سئول می‌گوید به منظور حمایت مالی بیشتر از شرکت‌هایی که از تحریم آمریکا علیه ایران آسیب دیده‌اند و برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از آن تحریم‌ها بر اقتصاد کشور کره، سئول به دنبال یافتن فرصت‌های کسب و کار در بازارهای جایگزین است.

وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی اخیرا با آژانس‌های تجاری، بانک‌های این کشور، پالایشگاه‌ها و شرکت‌های ساخت و ساز که با ایران معامله کرده‌اند، نشستی برگزار کرده تا گزینه‌های حمایتی موجود را مرور کنند.

این وزارتخانه‌ همچنین گفت که دو جلسه مشورتی با دولت آمریکا داشته تا معافیتی برای واردات نفت خام ایران دریافت کند و به تلاش‌هایش در این زمینه ادامه خواهد داد.

معاون وزیر تجارت کره جنوبی گفت: «دولت کره به مشورت با دولت آمریکا ادامه می‌دهد تا معافیتی برای معامله نفت خام ایران دریافت کند و تاثیر بازگردانی تحریم‌های ایران بر اقتصاد کره و بر تجارت با ایران به حداقل برسد».

کره جنوبی به دنبال یافتن جایگزین برای برخی معاملات انرژی با ایران در دیگر کشورهای خاورمیانه شامل عربستان سعودی و امارات است. همچنین پالایشگاه‌های کره جنوبی داد و ستد خود با دیگر کشورها از جمله قطر و آمریکا را افزایش داده‌اند. 

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا کشورش را در ماه اردیبهشت سال جاری از برجام خارج و فرمانی را امضا کرد که به موجب آن تحریم‌های یکجانبه رفع‌شده ذیل برجام، احیا می‌شوند. وی گفت قصد دارد صادرات نفت از ایران به دیگر کشورهای جهان را به صفر برساند. با این وجود شماری از مهم‌ترین واردکنندگان نفت ایران از جمله چین اعلام کرده‌اند که به رابطه مالی و تجاری با ایران ادامه می‌دهند.

توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی با حضور ایران، آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس به همراه اتحادیه اروپا با توافق همه طرفین امضا شد، اما آمریکا به طور یکجانبه از آن خارج شده است. اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی به اضافه روسیه و چین بارها بر تعهداتشان در حفظ برجام تاکید کرده‌اند، با این حال شرکت‌های بین‌المللی که در آمریکا هم حضور دارند، از بیم از دست دادن بازار این کشور در حال خروج از ایران هستند.

انتهای پیام/ق

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

مالیات بر ارزش افزوده کالای وارداتی مشمول ضمانت نامه و ترخیص نسیه شد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از  روابط عمومی گمرک ایران،  فرود عسگری این اقدام را یک خبر خوش برای واحد های تولیدی دانست و عنوان کرد:  واحدهای تولیدی که مشکلات نقدی دارند، می توانند کالای خود را به صورت نسیه ترخیص کرده و یا با تودیع ضمانت نامه بانکی از گمرکات خارج کنند. 

رئیس کل گمرک ایران در جهت ارائه هر چه بیشتر تسهیلات گمرکی به تولید کنندگان با اعلام این خبر گفت: تولید کنندگان پیش از این در حقوق ورودی با ارائه ضمانت نامه می توانستند کالایشان را به طور نسیه از گمرک ترخیص کنند اما از این پس نه تنها در حقوق ورودی که در مالیات بر ارزش افزوده هم می توانند از ضمانت نامه بانکی استفاده کنند.

وی ابزار امیدواری کرد که تولیدکنندگانی که مشکلات کمبود نقدینگی دارند بتوانند از آن استفاده کنند.
معاون وزیر اقتصاد درباره ارائه دیگر تسهیلات گمرکی به تولید کنندگان، گفت: واحدهای تولیدی می توانند انبار اختصاصی در محل تولیدشان داشته باشند و محموله های وارداتی خود را از هر مرز گمرکی که وارد میشود به این انبارها که به خودشان اختصاص دارد اما تحت نظارت گمرک است انتقال دهند.

عسگری در ادامه توضیح داد: ما با حداقل حقوق ورودی از واحدهای تولیدی تضمین می گیریم و تسهیلاتی به آنها داده ایم که  کالاها زیر نظر خودشان و تحت نظارت گمرک باشد .

فرود عسگری در ادامه تاکید کرد: واحد های تولیدی که دارای مشکلات بانکی و یا در صف تخصیص یا تامین هستند، برای ترخیص کالاهایشان می توانند به گمرک مراجعه کنند و گمرک با توجه به شناختی که از آنها دارد، در ترخیص ۷۰ تا ۸۰ درصد کالاهایشان با آنها همراهی خواهد کرد و واحد های تولیدی پس از حل مشکلات بانکی خود می توانند به تسویه با گمرک اقدام کنند.
انتهای پیام/ک

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

آمارهای جالب از صنعت چاپ پول چین

به گزارش ایسنا، به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، بسیاری از منابع آگاه گفته‌اند که صنعت چاپ پول چین در سراسر این کشور با به‌کارگیری بیشترین ظرفیت خود مشغول به کار است. یک منبع آگاه که خواسته است نامش به دلایل امنیتی فاش نشود، گفته است بسیاری از کشورها که عمدتا در پروژه جاده ابریشم جدید چین نیز حضور دارند، برای چاپ اسکناس خود از چین کمک می‌گیرند و انتشار یوان تنها بخشی از فعالیت صنعت چاپ پول چین را تشکیل می‌دهد.

دفتر چاپ پول چین که مقر آن در “شی شنگ” شهر پکن قرار دارد، بزرگ‌ترین چاپخانه پول جهان با ۱۸ هزار نیرو است و ۱۰ لایه امنیتی از آن محافظت می‌کنند. این در حالی است که همتای آمریکایی این دفتر حدود یک دهم این تعداد نیرو دارد و دومین دفتر بزرگ چاپ پول جهان به نام ” دو لا قو” که در انگلیس مستقر است ۳۱۰۰ کارمند دارد.

۶۰۴ کارخانه در صنعت چاپ پول چین درگیر هستند و علیرغم گسترش پرداخت‌های الکترونیکی و استفاده از کارت‌های اعتباری، تقاضا برای اسکناس و سکه کماکان بالا است. به گفته لیو گوئی شنگ- مدیر دفتر چاپ پول چین، تا همین اواخر چین پولی برای کشورهای خارجی چاپ نمی‌کرد اما از سال ۲۰۱۳ و با شروع پروژه جاده ابریشم، در هم‌تنیدگی چین با زیرساخت‌ها و بخش‌های بانکی جهان افزایشی چشم‌گیر داشته است. چین نخستین تجربه چاپ پول خود را در سال ۲۰۱۵ کسب کرد و به انتشار اسکناس‌های ۱۰۰ روپیه‌ای کشور نپال پرداخت.

به گفته لیو در حال حاضر بخشی از اسکناس‌های مصرفی کشورهای تایلند، بنگلادش، سری لانکا، مالزی، هند، برزیل و لهستان در چین چاپ و منتشر می شود.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

کاهش امنیت شغلی در اروپا

به گزارش ایسنا، شانس افراد برای یافتن شغل دائمی در بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۷ همواره رو به کاهش بوده است، به گونه‌ای که سهم مشاغل موقت از کل مشاغل در اتحادیه اروپا از ۱۱ درصد در سال ۲۰۰۲ به ۱۳ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است.

۱۴ درصد زنان شاغل در اتحادیه اروپا و ۱۳ درصد مردان تا پایان سال ۲۰۱۷ دارای مشاغل موقت یا پاره وقت بوده‌اند. به گفته مرکز آمار اتحادیه اروپا، بالاترین نسبت مشاغل موقت در لهستان و اسپانیا با ۲۶ درصد مشاهده شده است و پس از این کشورها، پرتغال با ۲۲ درصد و کرواسی با ۲۰ درصد قرار دارند. این در حالی است که کمترین میزان مشاغل موقت در رومانی با تنها یک درصد مشاهده شده است و پس از این کشور، لیتوانی با ۲ درصد و استونی و لتونی با ۳ درصد قرار دارند.

در مشاغل پاره وقت نیز رشد این مشاغل نشان‌دهنده بروز تحولات موثر بر بازار کار اروپا بوده است. سهم افراد دارای شغل پاره وقت در اتحادیه اروپا از ۱۵ درصد در سال ۲۰۰۲ به ۱۹ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا کرده است. ۳۱ درصد زنان و ۷ درصد مردان در اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۱۷ در مشاغل پاره وقت مشغول به کار بوده‌اند.

بالاترین نرخ مشاغل پاره‌وقت مربوط به هلند با ۴۷ درصد بوده است و پس از این کشور، اتریش با ۲۸ درصد، آلمان با ۲۷ درصد و بلژیک و انگلیس با ۲۴ درصد قرار گرفته‌اند. کمترین نسبت هم در بلغارستان با ۲ درصد، مجارستان با ۴ درصد و کرواسی با ۵ درصد مشاهده شده است.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

رشد اقتصادی انگلیس افزایش یافت

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، دفتر ملی آمار انگلیس اعلام کرد تولید ناخالص داخلی انگلیس در سه ماهه منتهی به ماه ژوئن ۰.۴ درصد افزایش یافته است. این رشد که بیشتر از رشد ۰.۳ درصدی دوره مشابه سال قبل است، نشان می‌دهد اقتصاد انگلیس در حال بازیابی تدریجی و آماده شدن برای ترک اتحادیه اروپا در مارس سال آینده است.

خرده‌فروشی و ساخت و ساز یکی از اصلی‌ترین عوامل این رشد اقتصادی بوده‌اند و با توجه به گرم شدن هوا تقویت شده‌اند. از جام جهانی هم به عنوان یکی دیگر از عوامل تقویت رشد اقتصاد انگلیس نام برده شده است. دفتر آمار انگلیس اعلام کرده است افزایش رشد اقتصادی نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان از جام جهانی و هوای خوب لذت برده‌اند.

این دفتر هشدار داده است که کماکان باید نسبت به تبعات بریگزیت و عدم قطعیت نتایج مذاکرات بین لندن و بروکسل محتاط بود؛ روند کنونی یکی از کندترین رشدها در تولید ناخالص داخلی انگلیس بوده است.

در سه ماهه نخست امسال اقتصاد انگلیس تنها ۰.۲ درصد رشد کرده بود. به گفته راب کنت – رئیس بخش حساب‌های دفتر ملی آمار انگلیس – در سه ماهه دوم سال در بخش ساخت و ساز و خرده فروشی رشد خوبی را مشاهده کردیم اما بخش تولید کماکان با کاهش رشد مواجه است و در حال بازگشت به وضعیت سال گذشته است.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

در جم هم شاهد ناآرامی های فوتبالی خواهیم بود؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، خبرآنلاین به نقل از روزنامه خبرورزشی نوشت: «درست در همان روزی که وینفرد شفر، برانکو و امیر قلعه‌نویی به عنوان مربیان مدعی فتح لیگ برتر هجدهم به کمپین «نه به خشونت در استادیوم‌ها» پیوستند و حتی شجاع خلیل‌زاده که جای لگدهایش هنوز روی اسباب و اشیای ورزشگاه غدیر اهواز مانده هم عضو این کمپین «نه به خشونت» شد تا امیدوار باشیم قرار است تغییر رویه بدهد و اصلاح رفتاری (!) شود، یکی از بوقچی‌های تیم پارس جنوبی جم با انتشار متن تهدیدآمیزی هواداران استقلال را از ورود به ورزشگاه خانگی تیمش منع کرد. این بوقچی که قطعاً باید از حضورش در ورزشگاه جلوگیری شود، تهدید کرده: «منتظر حضور هواداران در لانه زنبور‌های زرد هستیم ولی هر استقلالی که در جایگاه طرفداران پارس با لباس یا شال و پرچم آبی حضور پیدا کند یا با هر شکلی از تیم تهرانی طرفداری کند، خودش مسئول جان و مال خود خواهد بود و از روز قبل از بازی هر هوادار سرخابی از شهرستان‌ها و روستا‌های اطراف شهر جم برای تشویق استقلال حضور پیدا کند، اگر لباس یا هر نشانه‌ای از تیم استقلال به همراه داشته باشد، به شکلی نامعقول از او پذیرایی خواهد شد.»

بوقچی پارس جنوبی نظریه‌پردازی هم کرده و ادامه داده: «استقلالی‌ها لطفاً در منزل نشسته و بازی را تماشا کنید تا از هرگونه آسیب در امان باشید.»

صدالبته جناب بوقچی تخفیف داده و تأکید کرده: «این بیانیه فقط جهت تیم‌های منفور تهرانی است و هرگز در مورد تیم‌های دیگر استان‌ها صدق نمی‌کند.»

این نمونه بارز نفرت‌پراکنی است، نمونه بارز جرم، اما خوشبختانه یا بدبختانه در فوتبال ایران هیچ‌کس برنامه پیشگیرانه ندارد و همه منتظرند اول جرم به وقوع بپیوندد و بعد فریاد وامصیبتا سر بدهند!

مگر قبل از بازی پرسپولیس و استقلال خوزستان برخی بوقچی‌های فولاد اهواز که از رفتار منزجرکننده و شرم‌آور برخی بوقچی‌های پرسپولیس به خشم آمده بودند، به صراحت نگفتند تلافی می‌کنند؟ چه کسی مانع تلافی آنها شد؟ مگر قبل از بازی استقلال و تراکتورسازی مشخص نبود یک عده از هواداران تراکتور اهانت به آذری‌ها را بی‌پاسخ نمی‌گذارند؟ آیا برای مهار خشم آن‌ها چاره یا تدبیری اندیشیده شد؟

حالا موج خشونت از تهران و اهواز به جم می‌رود و احتمالاً در جم هم شاهد دعوا‌های فرافوتبالی خواهیم بود. حالا لابد قرار است دوباره جناب داورزنی از دشمنان خارجی حرف بزند و بعد از فاجعه، درباره اتفاقات تلخ و زننده، فرمایش تازه‌ای داشته باشد اما منطق می‌گوید حداقل این بار منتظر فاجعه نمانیم و برنامه پیشگیرانه داشته باشیم.

جدا از این بوقچی که باید از ورودش به ورزشگاه جلوگیری شود، از همین حالا باید به فکر کنترل و مهار این خشونت‌ها بود. خشم جاری در لایه‌های مختلف جامعه به ورزشگاه‌ها کشیده شده و مردمی که از شرایط اقتصادی ناراضی و از شنیدن خبر اختلاس‌ها شاکی هستند، با خشم به ورزشگاه می‌آیند تا حرص خود را خالی کنند و کار از دست آنها که تصور می‌کردند استادیوم می‌تواند مکان مناسبی برای تخلیه انرژی جوانان باشد، در رفته است؛ چرا که عده‌ای سودجو هم این وسط هستند که سوار موج می‌شوند و به شعار‌ها جهت غیرفوتبالی و رنگ و لعاب قومیتی و نژادی می‌دهند.

این که قرار است در آینده با شماره‌دار کردن صندلی‌ها و نصب دوربین‌های پایشی جلوی بی‌نظمی‌ها گرفته و عوامل تحریک و تخریب شناسایی شوند، برای آینده خوب است اما برای امروز چه باید کرد؟ شاید یک راه حل ساده جلوگیری از ورود بوقچی‌ها به ورزشگاه باشد.

جالب اینجاست که دیروز باشگاه پارس جنوبی هم به جای محکوم کردن این تهدید‌های بی‌منطق، فقط هرگونه نسبت این بوقچی به باشگاه شهر جم را تکذیب کرد تا این پرسش ایجاد شود که آیا همین که تهدیدکننده منسبت به باشگاه نباشد، کافی است؟!»

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

کسری برق کشور چقدر است؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ حبیب‌اله کشت‌زر نماینده مردم بهبهان و آغاجاری شامگاه گذشته در مراسم تجلیل از خبرنگاران اظهار داشت: رسانه یکی از ارکان توسعه و بازوی توانمند برای منافع ملی کشور است و ما انتظار داریم اصحاب رسانه به جامعه آرامش ببخشند تا بین مردم التهاب ایجاد نشود زیرا ما امروز در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم.

وی افزود: مدیران و اصحاب رسانه کمک کنند تا از این مراحل عبور کنیم و در میدان دشمن بازی نکنیم زیرا مهمترین حرکت ما در برابر این جنگ اقتصادی اتحاد و وحدت است.

وی در پاسخ به مسائل مربوط به حوزه کشاورزی ادامه داد: ما در بحث کشاورزی به علت خشکسالی مشکل داریم و ۷۰ درصد نیروگاه‌های برق آبی خود را از دست داده‌ایم و در حال حاضر ۵۰۰۰ مگاوات کسری داریم و سد‌ها نمی‌توانند جوابگو باشند به همین دلیل در این ایام در بهبهان و اطراف کشت تابستانه نداریم البته در نشست با جناب استاندار پا فشاری کردیم تا آب یونجه و نخیلات‌ قطع نشود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

چندین مهاجم مسلح به ساختمان ریاست امنیت ملی در شهر کابل حمله کردند

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، منابع خبری اعلام کردند که چندین مهاجم انتحاری به ساختمان ریاست امنیتی ملی در حوزه ۵ امنیتی شهر کابل حمله کردند.

«حشمت ستانکزی» سخنگوی پلیس کابل تصریح کرد که مهاجمان انتحاری در ساختمانی در برابر مرکز آموزشی ریاست امنیت ملی در چهار راهی «قنبر» در شهر کابل موضع گرفتند.

«نصرت رحیمی» معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت نیروهای امنیتی افغان به محل حادثه اعزام شدند و درگیری‌ها بین نیروهای امنیتی و مهاجمان مسلح در این منطقه جریان دارد.

این  دومین بار است که مرکز آموزشی ریاست امنیت ملی در حوزه ۵ امنیتی شهر کابل هدف حملات مسلحانه مخالفان دولت قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی مانع ورود مهاجمان مسلح به ساختمان ریاست امنیت ملی شدند.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر