خانه / سایت تابناک / کاهش مصرف اقلام خوراکی خانوارها در یک دهه

کاهش مصرف اقلام خوراکی خانوارها در یک دهه

رشد نرخ تورم و گرانی در دهه اخیر باعث شد تا قدرت خرید مردم به نوعی کاهش یابد و نمود این وضعیت را می توان در کاهش میزان مصرف انواع خوراکی ها در خانوارهای شهری دید؛ به عنوان نمونه هر خانوار در سال ۱۳۸۶ به طور متوسط سالانه ۱۷۴ کیلوگرم انواع برنج مصرف می کرده که این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۱۰۶ کیلوگرم کاهش یافته است.

به گزارش تابناک اقتصادی ، در دهه اخیر اقتصاد ایران گرفتار مشکلات گوناگونی چون افزایش نرخ تورم و رکود و بیکاری شد. این عوامل باعث شدند تا قدرت خرید مردم به مرور کاهش یابد و نمود این موضوع را می توان در کاهش میزان مصرف انواع خوراکی ها در دهه اخیر دید. برای اینکه ببینیم چقدر میزان مصرف خانوارها در این مدت تغییر نموده است، از گزارش بودجه خانوار بانک مرکزی استفاده می کنیم.

به دلیل آن که نان را می توان بر سر هر سفره ای یافت، بررسی هایمان را از میزان مصرف نان طی یک دهه اخیر آغاز می کنیم. نمودار زیر میزان مصرف ۵ قلم خوراکی را در دهه اخیر نشان می دهد. همان گونه که از نمودار پیداست در دهه اخیر میزان مصرف نان به طور متوسط برای یک خانوار شهری به صورت سالانه کاهش یافته است. اگر یک خانوار به طور متوسط در سال ۱۳۸۶ حدود ۴۵۸ کیلوگرم نان مصرف می کرده است این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۳۱۱ کیلوگرم کاهش یافته است. میزان مصرف انواع برنج نیز در مدت مذکور به طور کلی کاهش یافته است. در حالی که یک خانوار شهری در سال ۱۳۸۶ به طور متوسط ۱۷۴ کیلوگرم انواع برنج را مصرف می کرده است این میزان با کاهشی ۶۸ کیلوگرمی به ۱۰۶ کیلوگرم در سال ۱۳۹۵ رسیده است.

آمار و نمودارها نشان می دهند که مصرف انواع گوشت در مقایسه با مصرف نان و برنج از کاهش کمتری برخوردار بوده اند. همان گونه که ملاحظه می گردد در سال ۱۳۸۶ هر خانوار شهری به طور متوسط ۹۶ کیلوگرم گوشت مصرف می کرده است که این میزان با کاهشی ۱۰ کیلوگرمی به ۸۶ کیلوگرم در سال ۱۳۹۵ رسیده است. همچنین میزان مصرف گوشت پرندگان و انواع ماهی بین سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ به طور متوسط به ترتیب حدود ۱۶ کیلوگرم و ۹ کیلوگرم کاهش یافته است.

 کاهش مصرف اقلام خوراکی خانوارها در طی یک دهه

در نمودار ۲ میزان مصرف ۵ قلم کالای دیگر طی دهه اخیر توسط خانوارهای شهری نشان داده شده است. همان گونه که ملاحظه می گردد مصرف شیر توسط خانوارها بین سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ افزایش یافته و از ۲۰۶ کیلوگرم به ۲۳۴ کیلوگرم رسیده است اما بعد از آن میزان مصرف شیر توسط خانوارها روندی نزولی به خود گرفته، به طوری که میزان مصرف آن در سال ۱۳۹۵ به سالیانه ۱۲۰ کیلوگرم کاهش یافته است. میزان مصرف تخم مرغ نیز از ۳۹ کیلوگرم در سال ۸۸ به ۳۷ کیلوگرم در سال ۹۵ کاهش یافته است. همچنین میزان مصرف روغن های نباتی توسط خانوارهای شهری با کاهشی ۱۳ کیلوگرمی طی دهه اخیر از ۴۷ کیلوگرم در سال ۱۳۸۶ به ۳۴ کیلوگرم در سال ۱۳۹۵ رسیده است. در این مدت میزان مصرف قند و چای نیز کاهش یافته است. به طور متوسط هر خانوار شهری در سال ۱۳۸۶ در طی یک سال ۲۹ کیلوگرم قند مصرف می کرده است که این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۱۶ کیلوگرم کاهش یافته است. در این مدت میزان مصرف چای نیز با کاهشی ۳ کیلوگرمی رو به رو بوده است.

کاهش مصرف اقلام خوراکی خانوارها در طی یک دهه 

تمام آمارها نشان از کاهش میزان مصرف انواع اقلام خوراکی در طی یک دهه اخیر توسط خانوارها دارد و این نشان می دهد که قدرت خرید خانوارها کاهش یافته است. حتی در این سال ها که دولت تدبیر و امید از کاهش رشد قیمت ها در دوران خود می گوید باز هم قدرت خرید مردم تغییر آنچنانی نکرده و این نمودار مصرف اقلام نشان می دهد که مصرف مردم همچنان بر مدار سقوط استوار است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

ماجرای برداشت‌های بدون اجازه از حساب مشتریان

به گزارش خبرنگار مهر، طی روزهای گذشته برخی مشتریان بانکی با موارد مشابهی روبرو شده‌اند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.