خانه / سایت تابناک / چین به دنبال تقویت یوان است

چین به دنبال تقویت یوان است

چین در نظر دارد در زمان مذاکرات تجاری خود با آمریکا، یوان که یکی از ضعیف ترین عملکردهای ارزی را داشته است تقویت کند.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، ژو هائو- کارشناس اقتصادی ارشد بانک ” کومرتس بانک” سنگاپور گفت: به نظر می‌رسد منفعت چین و آمریکا در حال حاضر در تقویت ارزش یوان باشد. آمریکا به دلیل کاهش رقابت پذیری کالاهای چینی و چین به این دلیل که فکر می‌کند ارزش یوان اکنون به سطحی رسیده است که باید باثبات باشد به تقویت یوان علاقه مندند. وی افزود: هر چه دلار به سطح ۷ یوان نزدیک‌تر شود اقدامات بیشتری از جانب دولت چین را برای حفاظت و تثبیت ارزش یوان شاهد خواهیم بود.

دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا- تاکنون بارها و بارها چین را متهم به دستکاری عمدی و تضعیف ارزش یوان کرده است. از مارس امسال تاکنون یوان ۸ درصد ارزش خود در برابر یوان را از دست داده است. ناتان چو- کارشناس اقتصادی بانک ” دی بی اس” گفت:  چین نمی‌خواهد پیش از مذاکرات مهم خود با آمریکا، ارزش یوان بیش از پیش تضعیف شود.

بانک مرکزی چین در روزهای اخیر اقدامات گسترده‌ای برای حفاظت از یوان انجام داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به تعیین نرخ مبادلاتی روزانه و استفاده از یوان در قراردادهای آتی بورس هنگ کنگ اشاره کرد.

 پیشتر اقتصاددانان زیادی از بانک مرکزی چین خواسته بودند تا به روند تضعیف یوان خاتمه دهد و آن را تقویت کند. از جمله چنگ فیانگ- استاد اقتصاد چینی- که گفته بود: تلاش مقامات چینی برای تضعیف یوان در برابر دلار قابل درک است با این حال تداوم این وضعیت در بلندمدت برای این کشور زیان آور خواهد بود. هر چند تضعیف یوان به نفع صادرکنندگان چینی و افزایش رقابت‌پذیری آن‌ها می‌شود اما برای واردکنندگان و نرخ تورم این وضعیت مهلک خواهد بود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

واردات بدون نظارت، به بهای پُرکردن جیب عده‌ای واردات‌چی؟

در مورخه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ روزنامه دنیای اقتصاد سرمقاله‌ای را با عنوان “مقابله با جنگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.