خانه / سایت اقتصاد نیوز / چند نکته درباره سخنان اقتصادی اخیر آقای روحانی

چند نکته درباره سخنان اقتصادی اخیر آقای روحانی

با عرض معذرت همان هم که از کانال بانک ها افزایش یافته از طریق دولت انجام شده است. دولت لازم است بدهى خود به بانک ها راتسویه کند تا بانک ها بتوانند نفس بکشند . بانک ها نباید به دولت کمک کنند، دولت هم نباید به بانک ها کمک کند. بانک ها باید پس انداز برخى مردم را به برخى دیگر از مردم به صورت اعتبار وام بدهند. اجازه دهید بانک ها کار خودشان را بکنند ملک دولت نیستند- اگر هم بودند تفاوتى نمى کرد بخشى از بودجه دولت هم مسلما نیستند، دولت هم کار خودش را بکند. این نمودارو جدول پایین که اولى متوسط رشد نقدینگى سالانه را در دولت هاى مختلف نمایش مى دهد و دومى میزان نقدینگى را در برخى سال ها، بسیار حکایت اشک دیده و خون دل در بر دارد براى مردمى که بار تورم ناشى از آن و سایر عواقب را تحمل کرده اند، در مورد دلایل این روند باید بسیار اندیشناک بود. تفاوتى نمى کند چگونه ایجاد شده زیر کلید این و آن دولت ایجاد شده. نتیجه سیاست مالى و پولى دولت ها است.

نقدینگی طبیبیان

این ها هم جملات تاریخى دیگر از ایشان که در پایین آمده، فقط لطفا اقتصاد دانى که گفته اگر ارز از ٣٨٠٠ بشود ٤٢٠٠ ایران گلستان مى شود را معرفى بفرمایند کمال گشایش در فهم اقتصاد خواهد بود. دوم اقتصاد در کتاب است، مانند سایر علوم، اگر کسى کتاب را درست نخوانده باشد با پانصد سال کار ادارى و تجارتى اقتصاد را نخواهد دانست. کاش ستیز با دانش اقتصاد در جایى متوقف مى شد شاید آن روند هاى بالا هم تغییر مى کرد. آنگاه نه این که ایران گلستان مى شد، بلکه امور روال معقولى مى یافت.

“روحانی در ادامه این دیدار با تاکید بر اینکه امروز در صادرات شرایط ما بهتر از دیروز شده است، گفت: یک وقتی چند اقتصاددان بودند که سر قیمت ارز همیشه با ما چانه می‌زدند؛ مثلا ارز ۳۸۰۰ تومان بود می‌گفتند اگر این بشود ۴۲۰۰ تومان تمام ایران، گلستان می‌شود. می‌گفتند اگر ارز بشود، ۴۲۰۰ تومان صادرات ما ۲ برابر می‌شود. رئیس‌جمهور گفت: به هر حال ما برای آنها احترام قائلیم، خب اقتصاددان بودند. برای شما هم در وزارت اقتصاد احترام قائلیم. آنچه ایشان می‌گفتند که با ارز ۴۲۰۰ تومانی محقق می‌شود و ارز بازار دوم، اگر محقق می‌شد الان دنیا گلستان می‌شد. اما نباید فقط یک بعد داستان را ببینیم. اقتصاد دانش بسیار پیچیده‌ای است. اقتصاد کتاب نیست. بعضی‌ها فکر می‌کنند، اقتصاد کتاب است. فرمول‌هایی که در کتاب خواندند، رفتند امتحان دادند و نمره گرفتند، می‌شوند اقتصاددان؛ نه اقتصاد خیلی فراز و نشیب دارد.”

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

آغاز تغییرات در وزارت صمت؛ رحمانی سه معاون خود را منصوب کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در احکامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.