خانه / ایسنا / پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تغییر مقررات سازمان تجارت جهانی

پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تغییر مقررات سازمان تجارت جهانی

به گزارش ایسنا، براساس یک یادداشت داخلی که از سوی کمیسیون اروپا تدوین شده و توسط بلومبرگ مشاهده شده است، نقش سازمان تجارت جهانی برای حل و فصل اختلافات تجاری، در خطر جدی قرار دارد و اقدام فوری اعضا برای حفظ آن را ایجاب می‌کند. این یادداشت به تاریخ پنجم ژوییه در میان ۲۸ عضو اتحادیه اروپا پخش شده و تحت مشورت و بررسی قرار دارد.

کمیسیون اروپا راه‌های متعددی را برای اصلاح سیستم حل اختلاف سازمان تجارت جهانی پیشنهاد کرده که شامل پیشنهاد افزایش شمار اعضای هیات استیناف از ۷ به ۹ نفر و پاسخ به این نگرانی آمریکا است که این نهاد از وظیفه خود فراتر رفته است.

آمریکا که از قدرت تایید، تغییر و یا معکوس کردن مقررات سازمان تجارت جهانی برخوردار است و از این طریق اغلب بر بزرگترین شرکت‌های جهان و میلیاردها دلار تجارت تاثیر می‌گذارد، مانع انتصاب نامزدهای پیشنهادی در هیات استیناف شده است.

پیشنهاد کمیسیون اروپا با هدف پاسخ به اعتراضات متعدد آمریکا نسبت به شیوه عملکرد این گروه طراحی شده است. آمریکا از اوت سال ۲۰۱۷ مانع انتصاب اعضای هیات استیناف شده و اعلام کرده این گروه از وظایف خود تخطی کرده است. اگر آمریکا به این روند ادامه دهد این نهاد در اواخر سال ۲۰۱۹ فلج خواهد شد، زیرا سه کارشناس ضروری برای امضای احکام را ندارد.

روبرتو آزودو، مدیر کل سازمان تجارت جهانی هشدار داده است که اقدام آمریکا ممکن است نقش این نهاد به عنوان مجمع حل اختلافات را از بین برده و به انتقام‌جویی‌های تجاری منجر شود.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

چرا همه در صف ثبت‌نام پراید هستند؟

به گزارش ایسنا، محسن صفایی‌فراهانی در نشست دانشجویی با موضوع روند توسعه اقتصادی در چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.