خانه / سایت تابناک / پاسخ دهندگان بی حوصله دلیل نامساعد بودن محیط کسب و کار!

پاسخ دهندگان بی حوصله دلیل نامساعد بودن محیط کسب و کار!

پاسخ دهندگان بی حوصله دلیل نامساعد بودن محیط کسب و کار!در آخرین گزارش بانک جهانی پیرامون وضعیت محیط کسب و کار، ایران با بهبود اندک نمره و تنزل جایگاه نسبت به سال قبل رو به رو شد و حالا مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد معتقد است که بی حوصلگی پاسخ دهندگان ایرانی یکی از دلایل نامناسب بودن جایگاه ایران در رده بندی محیط کسب و کار در دنیا است. آیا واقعاً پاسخ دهندگان بی حوصله باعث نامساعد جلوه دادن محیط کسب و کار ایران در دنیا هستند؟

به گزارش تابناک اقتصادی ، در آخرین گزارش بانک جهانی پیرامون محیط کسب و کار در دنیا که با عنوان “انجام کسب و کار ۲۰۱۸، اصلاحات برای ایجاد شغل” منتشر شد، ایران با کسب امتیاز ۵۶٫۴۸ در رتبه ۱۲۴م دنیا در بین ۱۹۰ کشور حاضر در این گزارش قرار گرفت. رتبه ایران در این شاخص نسبت به سال قبل با چهار پله افزایش رو به رو شد. در اهمیت این گزارش و رتبه بندی محیط کسب و کار کشورها همین بس که بسیاری از سرمایه گذاران دنیا با مطالعه آن اقدام به انتخاب کشور مورد نظر جهت سرمایه گذاری می کنند و طبیعتاً کشورهایی که در این رتبه بندی در رتبه های بهتری قرار گرفته اند مکان های بهتری برای سرمایه گذاری خواهند بود.

حالا مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در یادداشتی به این نکته اشاره نموده است که بی حوصلگی پاسخ دهندگان ایرانی یکی از دلایل نامناسب بودن جایگاه ایران در رتبه بندی کشورها به لحاظ محیط کسب و کار است و در همین زمینه اظهار داشته: متاسفانه در طی سال های اخیر کمتر این موضوع برایمان اولویت بوده که اولاً آمارهای واقعی اقتصاد ایران و پتانسیل های آن را به جهان ارائه کنیم و ثانیاً اینکه حتی وقتی از سمت آن ها برای کسب اطلاعات به ما رجوع شد، حداقل پاسخ های دقیق برای بیان داشته باشیم. کما اینکه امروز خیلی ها قبول دارند که یک دلیل رتبه پایین ایران در شاخص فضای کسب و کار بی حوصلگی پاسخ دهندگان ایرانی برای مطالعه دقیق فرم ها و ارائه پاسخ دقیق به آن هاست.

اینکه موضوع بی حوصلگی پاسخ دهندگان شاید یکی از دلایل نامساعد جلوه دادن محیط کسب و کار ایران در سطح دنیاست، درست است اما باید به وزیر اقتصاد گفت که از سال ۱۳۸۹ مرکز پژوهش های مجلس به دلیل همین اشکالات در تهیه گزارش های بانک جهانی، اقدام به تهیه گزارش پایش محیط کسب و کار در ایران به صورت فصلی و نظرسنجی از فعالان اقتصادی استان ها نمود و به تازگی نیز این مسئولیت را به اتاق بازرگانی سپرده است. نتایج این گزارش ها نیز نشان می دهند که وضعیت محیط کسب و کار در مدتی که این گزارش ها تهیه شده است هرگز مساعد نبوده و این نتایح نشان دهنده آن هستند که رتبه بالای ایران در رده بندی فضای کسب و کار بانک جهانی ربط چندانی به بی حوصلگی پاسخ دهندگان ایرانی ندارد.

شاید بهتر است به جای آنکه به دنبال دلایلی چون بی حوصلگی پاسخ دهندگان ایرانی برویم و توپ نامساعد بودن محیط کسب و کار ایران را به زمین آن ها بیندازیم، قانون بهبود محیط کسب و کار که چندین سال از تصویب و ابلاغ آن به دولت می گذرد را اجرا کنیم تا شاید رتبه فضای کسب و کار ایران در دنیا بهبود یابد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

ورود خودروهای سواری به عراق ممنوع شد

به گزارش ایبِنا، محسن معماری رییس گمرک شلمچه با اعلام این خبر، اظهار داشت: در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.