خانه / خبرگزاری تسنیم / نحوه انجام معاملات فرابورس اصلاح شد

نحوه انجام معاملات فرابورس اصلاح شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، بر اساس مصوبه‌های هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، دو تبصره جدید به دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران افزوده شد.

بر این اساس در ماده ۱۲ مکرر یک دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ذکر شده است در صورتی که قیمت پایانی سهم طی ۵ روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت، بیش از ۲۰ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، فرابورس موظف است در نخستین زمان ممکن از لحاظ فنی نماد معاملاتی را متوقف و از ناشر درخواست ارائه اطلاعیه شفاف‌سازی در خصوص نوسان قیمت سهم کند و نماد متوقف شده در روز معاملاتی بعد بازگشایی خواهد شد.

اما با تبصره ۶ که به تازگی به این ماده اضافه شده و از سوی معاونت عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران اعلام شد، در صورتی که نوسان قیمت در عرضه اولیه سهام افزایشی باشد، توقف نماد معاملاتی تا ۱۰ روز کاری پس از روز عرضه اولیه اعمال نخواهد شد.

همچنین طبق ماده ۱۲ مکرر ۴ در سه مورد یعنی در صورتی که ناشر اطلاعات با اهمیت موضوع ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان را به موقع افشا نکرده باشد، ظن تقلب یا دستکاری در اطلاعات منتشره یا صورت‌های مالی ناشر وجود داشته باشد و یا نیاز به بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر وجود داشته باشد، سازمان بورس می‌تواند رأسا یا به پیشنهاد فرابورس نماد معاملاتی را تعلیق نماید.

بر اساس تبصره ۷ که به ماده ۱۲ مکرر چهار افزوده شده است، دامنه نوسان نماد معاملاتی که به صورت تحت احتیاط امکان معامله خواهد داشت، ۴۰ درصد دامنه نوسان در حالت عادی خواهد بود.

همچنین طبق این تبصره در صورتی که به تشخیص فرابورس داشتن بازارگردان برای گشایش نماد تحت احتیاط الزامی باشد، شرایط و نحوه بازارگردانی توسط فرابورس تعیین می‌شود.

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

چرا قیمت نفت رو به کاهش است؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فوربز، قیمت نفت در سپتامبر و اوایل اکتبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.