خانه / سایت اقتصاد آنلاین / فعال صنعت زنبورداری: تولید عسل باکیفیت، راهگشای صادرات است

فعال صنعت زنبورداری: تولید عسل باکیفیت، راهگشای صادرات است

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور گفت: برای صادرات عسل، محصولات جانبی و ایجاد ارزش افزوده برنامه ارتقای کیفیت تولید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و دفتر سلامت غذا قرار گرفته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، «تورج صارمی» امروز (یکشنبه) در آیین گرامیداشت روز جهانی زنبور افزود: معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان ملی استاندارد به تدوین استانداردها و دستورالعمل های ارتقای کیفی عسل ورود کرده است.
وی که مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی است، یادآوری کرد: با هدف فرهنگ سازی و هدایت مصرف کننده به سمت استفاده از عسل سالم و کیفی، فروشگاه های عرضه در تهران، فارس و آذربایجان شرقی راه اندازی شده است که محصول آنها پیش از عرضه، آزمایش می شود.

**نقش صندوق های توسعه فعالیت بخش دامپروری 
صارمی گفت: با شکلگیری صندوق های توسعه فعالیت بخش دامپروری بویژه صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور زنبورداران می توانند ضمن استفاده از تسهیلات با سود پایین بانکی، نهاده های مورد نیاز را به موقع تامین کنند.
به گفته وی، اتحادیه ها و تشکل های ملی، استانی و انجمن علمی زنبورعسل می توانند با افزایش تولید کیفی در آینده برای توسعه صادرات عسل و محصولات جانبی و ایجاد ارزش افزوده در این بخش برنامه ریزی مناسبی کنند.
وی یادآوری کرد: صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور از سال ۱۳۹۲ با سرمایه اندکی شکل گرفت و اکنون بیش از ۲۲ میلیارد تومان سرمایه ثبتی دارد که ۴۸ درصد منابع آن از دولت و ۵۲ درصد از سوی بخش خصوصی تامین می شود.
رییس هیات مدیره صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور گفت: پارسال از ایستگاه های پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبورعسل در مکان هایی مانند استان گلستان حمایت شد تا از ملکه های اصلاح نژاد شده در سطح تولیدکنندگان و پرورش دهندگان ملکه استفاده شود.
وی ادامه داد: با چنین اقدام هایی در آینده نزدیک می توانیم به شکل بهینه از ظرفیت تولید ملکه های داخلی اصلاح شده بهره مند شویم.

** آمارهای تولید و مصرف عسل در ایران
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران با برخورداری از ۸۰ هزار بهره بردار، هشت میلیون کلونی و تولید سالیانه ۸۲ هزار تن عسل رتبه چهارم تعداد کلونی و رتبه هشتم تولید عسل جهان را دارد.
وی اضافه کرد: سرانه سالیانه مصرف عسل برای هر ایرانی به یک کیلوگرم رسیده، در حالی که این میزان به طور متوسط در دیگر کشورهای دنیا حدود ۲۰۰ گرم است.
آیین گرامیداشت روز جهانی زنبورعسل امروز (یکشنبه) با حضور «کریستینا رادی» سفیر اسلوونی در تهران، «رائو ماتا» نماینده موقت سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، نمایندگان چند سفارتخانه و برخی مقام های ایرانی از بخش دولتی و نهادهای غیردولتی کشاورزی در سفارت اسلوونی برگزار شد.
اسلوونی بیستم دسامبر ۲۰۱۷ (بیست و نهم آذرماه ۱۳۹۶) پس از سه سال پیگیری در سازمان ملل متحد توانست پیشنهاد انجمن زنبورداران این کشور را برای نامگذاری روز جهانی زنبور عسل تحقق بخشد.
این پیشنهاد در کمیته اقتصادی سازمان ملل متحد با حضور نمایندگان ۱۱۵ کشور از جمله ایران ثبت شد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

"رشوه" و "زیرمیزی" بیشترین درصد تخلف در ادارات

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، عباس اسلامی (مدیر کل بازرسی استانداری تهران)  درباره بیشترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.