خانه / سایت اقتصاد نیوز / شکاف درآمدی در ایران افزایش یافت

شکاف درآمدی در ایران افزایش یافت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم؛ جدیدترین گزارش توسعه انسانی سازمان ملل ضریب جینی ۱۵۳ کشور جهان از جمله ایران را اعلام کرده است.

ضریب جینی ارقامی بین ۰ تا ۱۰۰ را در برمی‌گیرد که هرچه این رقم بیشتر باشد دلالت بر شکاف و نابرابری درآمدی بیشتر در یک کشور دارد.

سازمان ملل در گزارش توسعه انسانی ۲۰۱۸ متوسط ضریب جینی ایران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ را ۳۸٫۸ اعلام کرده است. در گزارش قبلی این سازمان ضریب جینی ایران برای سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ بالغ بر ۳۷٫۴ اعلام شده بود.

بر این اساس ضریب جینی در ایران طی سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ افزایش داشته که نشان دهنده افزایش شکاف و نابرابری درآمدی در کشور طی این سال ها بوده است.

ایران میان ۱۵۳ کشوری که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند از نظر میزان ضریب جینی در رتبه ۸۸ قرار گرفته است که بدین ترتیب شکاف درآمدی در ایران طی این دوره بیشتر از ۸۷ کشور و کمتر از ۶۵ کشور جهان بوده است.

شکاف درآمدی در آمریکا بیشتر شد

بر اساس این گزارش شکاف درآمدی در برخی از کشورهای صنعتی و توسعه یافته بیشتر از ایران و یا تقریبا در سطح ایران است. از جمله این کشورها آمریکاست که شکاف درآمدی بیشتری از ایران دارد. ضریب جینی آمریکا ۴۱٫۵ اعلام شده است. نابرابری درآمدی در آمریکا نیز طی سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ رشد داشته است. نمره ضریب جینی آمریکا در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ بالغ بر ۴۱٫۱ گزارش شده بود اما این رقم در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ به ۴۱٫۵ افزایش یافته است.

برخی دیگر از کشورها که شکاف درآمدی بیشتری نسبت به ایران دارند عبارتند از: شیلی، آرژانتین، اروگوئه، مالزی، ترکیه، برزیل، فیلیپین، آفریقای جنوبی، اندونزی و مراکش.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

تماس تلفنی ترامپ با رادوغان در مورد خاشقجی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» و «دونالد ترامپ»، رؤسای جمهور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.