خانه / سایت تابناک / سیاست بانک مرکزی آمریکا، لیر را زمین زد

سیاست بانک مرکزی آمریکا، لیر را زمین زد

لیر ترکیه به دلیل نشان های افزایش نرخ بهره در آمریکا توسط فدرال رزرو در ماه آینده میلادی، ۰.۵ درصد از ارزش خود را از دست داد.

به گزارش ایبِنا به نقل از روزنامه ترکیه ای اهوال، به دنبال موضع فدرال رزرو آمریکا مبنی بر پیش گرفتن سیاست پولی سفت و سخت و افزایش مجدد نرخ بهره در ماه آینده میلادی یعنی دسامبر، لیر ترکیه به این سیگنال واکنش نشان داد و روند نزولی به خود گرفت.

بر همین اساس، لیر ترکیه در ۲۴ ساعت گذشته ۰.۵ درصد از ارزش خود را از دست داد و هر ۵.۴۹ لیر به یک دلار رسید؛ این در حالی است که ابتدا هر ۵.۵۴ لیر به یک دلار رسید و بعد از دقایقی افت ارزش خود را کمی جبران کرد.  

لیر ترکیه مانند برخی از ارزهای متعلق به بازارهای نوظهور کاهش ارزش را تجربه کرد. در حال حاضر لیر ترکیه به دلیل تورم ۲۵.۲ درصدی این کشور در مقایسه با دیگر ارزها آسیب پذیرتر است و ترکیه در حال تجربه روند کاهشی اقتصاد خود است. همچنین هر ۷.۲۲ لیر در ماه اوت به یک دلار رسید که کمترین میزان ارزش پول ترکیه در مقابل دلار ثبت شد.

بر همین اساس، انتظار می رود تورم ترکیه با افزایش بیشتری روبرو شود و اقتصاد این کشور هم به دلیل کاهش فضای اعتماد با بحران دست و پنجه نرم کند. پیش بینی می شود با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ترکیه، طی سه ماه آینده لیر با روند نزولی بیشتری روبرو شود.

بر پایه این گزارش، کسری بودجه ترکیه در اوایل سال جاری میلادی به ۶.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور به دلیل افزایش تقاضا برای واردات و کاهش ارزش لیر رسید.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

اعتبار اسنادی ماده قرمز یا Red Clause LC

فروشنده در قالب اعتبار اسنادی ماده قرمز می تواند قبل از ارسال کالا، وجوهی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.