خانه / سایت اقتصاد آنلاین / رویترز: چینی‌ها در مورد تداوم خرید نفت به ایران تضمین ندادند

رویترز: چینی‌ها در مورد تداوم خرید نفت به ایران تضمین ندادند

 ۳ منبع آگاه گفتند، یک مقام ارشد شرکت ملی نفت ایران این هفته با خریداران چینی دیدار کرده و از آنها خواسته است تا پس از آغاز تحریم های آمریکا خرید نفت خود از تهران را ادامه دهند،؛ اما وی نتوانسته تضمین های لازم را در این باره از چینی ها اخذ نماید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، این منابع گفتند، سعید خوشرو، مدیر امور بین المللی شرکت ملی نفت ایران دیدارهای جداگانه ای در پکن با مدیران ارشد واحد تجاری شرکت سینوپک و شرکت ژوهای ژنرونگ داشته است ضمن بحث در مورد مسائل مربوط به عرضه نفت، از خریداران چینی بابت تداوم خرید خود تضمین بگیرد.

خوشرو به همراه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به پکن سفر کرده بود. یک منبع آگاه از محتوای این جلسات گفت «در این نشست، آقای خوشرو پیام آقای ظریف مبنی بر اینکه تهران امیدوار است چین سطح واردات نفت خود را حفظ کند را ابلاغ کرد.»

چین، بزرگترین خریدار نفت جهان، در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به طور متوسط حدود ۶۵۵ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرد که معادل بیش از یک چهارم کل صادرات نفت ایران بوده است.

مدیران شرکت های چینی در این دیدارها به صورت قاطع به تداوم خرید نفت از ایران در سطح فعلی متعهد نشده اند، اما گفته اند که آنها به عنوان شرکت های نفتی دولتی، از خواست های دولت چین تبعیت خواهند کرد. این دومین سفر مسئول امور بازاریابی شرکت ملی نفت ایران به پکن در سال جاری میلادی است. وی حدود یک ماه پیش هم به چین سفر کرده بود.

یک منبع دیگر گفت، شرکت های چینی «به صورت مشترک ابراز امیدواری کرده اند که سطح خرید خود را حفظ کنند» اما شرکت ها همچنان در حال ارزیابی تاثیرات احتمالی تحریم های جدید آمریکا هستند.

چین نسبت به دیگر خریداران بین المللی، مسائل بانکی کمتری در زمینه تجارت با ایران دارد. در طی دور قبلی تحریم ها، پکن از یک بانک داخلی به نام بانک کنلون برای تسویه میلیاردها دلار خرید نفت از ایران استفاده کرد. بخش اعظم این پول ها به یورو و رنمینبی چین پرداخت شد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

کوتاهی صنایع صادرات‌محور در عرضه ارز به بازار داخلی ادامه دارد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جوان، برخی از صنایع و شرکت‌های صادرات‌محور تصور می‌کنند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.