خانه / سایت اقتصاد نیوز / روستا‌های نزدیک آتشفشان مایون فیلیپین تخلیه شدند

روستا‌های نزدیک آتشفشان مایون فیلیپین تخلیه شدند

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز، فیلیپین روز یکشنبه درباره فعالیت آتشفشان «مایون» هشدار داد و گفت موادی که در حال خروج از این آتشفشان است ممکن است به فوران‌های خطرناکی منجر شود.

ساکنان دو روستا نزدیک این آتشفشان که یکی از جاذبه‌های گردشگری استان «آلبی» است در روز شنبه تخلیه شدند و فوران پر سر و صدای این آتشفشان در روز یکشنبه نیز ادامه دارد.

موسسه آتشفشان و زلزله شناسی فیلیپین اعلام کرد خاکستر، بوی سولفوریک و سنگ هایی از این آتشفشان خارج شده که با یک نور در دهانه آن همراه بوده است.

این موسسه درجه هشدار را به سطح ۲ رساند که یعنی ریشه این علائم فعالیت ماگمایی درون زمینی است و امکان دارد در نهایت به فوران‌های خطرناکی بی‌انجامد. با اینکه پیش از ظهر روز یکشنبه برای بار دوم خاکستر از این آتشفشان خارج شد این موسسه اعلام کرد هشدار را در سطح ۲ نگه میدارد.

مرگبارترین فوران مایون در فوریه ۱۸۴۱ رخ داد که یک شهر در گدازه‌های آن سوخت و ۱۲۰۰ نفر نیز جانشان را از دست دادند. جدیدترین فوران این آتشفشان سرکش نیز در سال ۲۰۱۴ به وقوع پیوست که گدازه‌های آن هزاران نفر را به تخلیه شهر وادار کرد.

موسسه مذکور همچنین اعلام کرد مردم باید از ورود به شعال ۶ کیلومتری منطقه خطر خودداری کنند تا با خطر فوران، پرتاب سنگ و رانش احتمالی زمین مواجه نشوند. همچنین هواپیماها هم اجازه نزدیک شدن به قله این آتشفشان را ندارند. از مردم این منطقه خواسته شده دهان و بینی خود را با یک پارچه مرطوب بپوشانند.

این آتشفشان از سال گذشته علائم خطرناکی از خود نشان داده است و احتمالاً برای یک فوران جدید آماده می‌شود. رئیس دفتر مدیریت بحران آلبی اعلام کرد کسانی که از روستاهایشان خارج شده اند و به پناهگاه ها رفته‌اند در صورتی که موسسه آتشفشان و زلزله شناسی سطح خطر را بالاتر نبرد اجازه دارند عصر امروز به خانه‌هایشان بازگردند.

هشدار سطح ۳ حالت بحرانی، سطح ۴ قریب الوقوع بودن فوران و سطح ۵ وقوع فوران آتشفشان را نشان می‌دهد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

رشد اقتصادی چین کاهش یافت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، اداره ملی آمار چین گزارش داد، تولید ناخالص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.