خانه / سایت اقتصاد نیوز / روزنامه نگار لبنانی: تهدیدات اخیر اسرائیل علیه لبنان فرار به جلو و بیانگر ترس است

روزنامه نگار لبنانی: تهدیدات اخیر اسرائیل علیه لبنان فرار به جلو و بیانگر ترس است

ایرنا؛ صباغ که رئیس انجمن «عربیت و پیشرفت» و نیز نویسنده روزنامه های لبنانی چون «السفیر» و «النهار» بوده است، در این گفت و گو به بررسی ابعاد و پیامدهای انقلاب اسلامی ایران و ادعاهایی که علیه ایران مطرح می شود پرداخت.

در ادامه متن کامل این گفت و گو می آید:

*ایرنا: چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد. ارزیابی شما از تاثیر ایران در منطقه چیست؟

**صباغ: جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت ۳۹ بهار از عمرش تبدیل به قدرتی توانا در همه معادلات منطقه ای شده است. ایران بخش مهمی از بافت عربی و اسلامی است که همه ما را به سوی زندگی بهتر و استقلال، راهبری کرده است. ایران در برابر شیطان بزرگ یعنی آمریکا و فرزند نامشروع آن اسرائیل ایستاده است. ما در لبنان حزب الله را از پیامدهای انقلاب اسلامی ایران می دانیم. مقاومت از سوی ایران حمایت می شود و علاوه بر ناکام گذاشتن طرح صهیونیست ها، خود نقش مهمی در مقابله با طرح آمریکایی تقسیم منطقه ایفا می کند.

من در اینجا به مردم ایران، رهبر حکیم آن آیت الله خامنه ای و رئیس جمهوری روحانی این مناسبت را تبریک می گویم و آرزوی موفقیت های بیشتر در همه زمینه ها را برای ایران دارم.

*ایرنا: برخی همواره ایران را به بازسازی امپراتوری جدید پارسی یا ساخت هلال شیعی متهم می کنند. نظر شما درباره این اتهامات چیست؟

**صباغ: این موضوع مردود و این اتهامات غلط است. ایرانیان اهل سنت را بیشتر از یک ادعا حمایت می کنند. ایران همواره کنار فلسطینیان ایستاده است که از اهل سنت هستند. تجربه همیشگی رویارویی او با دشمن صهیونیستی نیز پرآوازه است. ایران نوار غزه را با سلاح و مال پشتیبانی کرد. همچنین ایران نقش مهمی را امروز در منطقه خاورمیانه ایفا می کند.

برخی می گویند با نفوذ ایران در منطقه مقابله می کنند، اما این صحیح نیست. حتی اگر صحیح هم باشد، ایران به ما از ایالات متحده نزدیکتر است، از اروپا و بقیه جهان نزدیکتر است و بخشی بزرگ و جدایی نشدنی از ملت های منطقه است. بنابراین چنین حرفی نه درست است نه ارزشی دارد.

*ایرنا: ارزیابی شما از تهدیدات و اقدامات اخیر اسرائیل، ادعای مالکیت میدان نفتی لبنان و ساخت دیوار بتنی در مرزهای جنوبی کشورتان چیست؟

**صباغ: اهداف اسرائیل معروف است. آنها امروز برای پوشاندن واقعیتی که در منطقه یعنی سوریه، عراق و فلسطین در جریان است و همچنین به دلیل ترسشان از حزب الله و موشک های مقاومت، به گونه ای فرار به جلو می کنند. این تهدیدات و اظهارات علنی در این راستا ارزیابی می شود. اما آنها زمانی که می بینند در برابر خود مواضع قاطع و پرقدرتی وجود دارد، عقب نشینی می کنند. صهیونیست ها دائم در حال تحرک هستند و لبنان را کشوری ضعیف و ساده می پندارند، اما هنگامی که حزب الله را در برابر خود می بینند که آماده مبارزه و هرگونه رویارویی است، پا پس می کشند و با احتیاط بیشتری رفتار می کنند.

شاید ما بزرگ نباشیم ولی آنها می دانند تنها شلیک یک موشک از لبنان یا از سوریه یا غزه، اسرائیل را نابود می کند و بی آبرویشان می کند.

*ایرنا: پس از تحولات اخیر در لبنان و عبور از بحران های استعفای سعد الحریری و درگیری دو حزب بزرگ امل و جریان ملی آزاد، آینده نزدیک را چگونه می بینید؟

**صباغ: باید گفت نفوذ سعودی ها در لبنان نسبت به گذشته بسیار کم و ضعیف شد. این خود تاثیر مثبتی در آینده کشور دارد. با عبور از این بحران ها و با تجارب مهمی که به دست آورده، حتما آینده لبنان بهتر و روشن است. ضمن اینکه در حال حاضر لبنان دارای قدرت نظامی و توان بازدارندگی قابل قبولی است. انتخابات آینده نیز در رقم خوردن آینده ای بهتر بسیار تاثیرگذار است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

واکنش کدخدایی به یک عکس قدیمی /اقدام جنتی تخلف نبود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی شامگاه دوشنبه در سری جدید برنامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.