خانه / سایت تابناک / ده کشوری که صادرات ایران به آن‌ها بیشترین رشد را داشته است، کدامند؟

ده کشوری که صادرات ایران به آن‌ها بیشترین رشد را داشته است، کدامند؟

ده کشوری که صادرات ایران به آن‌ها بیشترین رشد را داشته است، کدامند؟به تازگی آمارهای مربوط به تجارت هفت ماهه ایران با سایر کشورهای دنیا در سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران بارگذاری شده است. آمارهای مربوط به صادرات نشان می دهد که ارزش صادرات کالاهای ایرانی به برخی کشورها در هفت ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد چشمگیری را داشته است. به عنوان نمونه ارزش صادرات به نپال در هفت ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۷۰۰ درصد رشد کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی ، تکانه های ارزی در سال جاری باعث شد تا ارزش پول ملی در مقابل ارزهای خارجی سقوط کند و همین موضوع عاملی شد تا کالاهای ایرانی برای کشورهای دیگر ارزان تر از گذشته تمام شود و در نتیجه صادرات کشور ماه به ماه بیشتر شود. طبق آخرین گزارش پیرامون وضعیت تجارت ایران با سایر کشورها که به تازگی در سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران بارگذاری شده است و مربوط به هفت ماهه نخست سال جاری می باشد نشان می دهد که در مدت مذکور ارزش صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی ایران به ۲۷٫۲ میلیارد دلار رسیده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی ۱۳٫۲۳ درصدی داشته است.

این آمارها نشان می دهند که اقلام عمده صادراتی ایران طی این هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۷ شامل “میعانات گازی” به ارزش ۲٫۷ میلیارد دلار، “پروپان مایع شده” به ارزش ۱٫۲ میلیارد دلار، “سایر روغن های سبک و فرآورده ها بجز بنزین” به ارزش ۹۸۰ میلیون دلار، “گاز طبیعی مایع شده” به ارزش ۹۴۹ میلیون دلار و “متانول” به ارزش ۸۴۹  میلیون دلار بوده است.

ده کشوری که صادرات ایران به آن‌ها بیشترین رشد را داشته است، کدامند؟

همان گونه که ملاحظه می شود پنج قلم کالای عمده صادراتی ایران به لحاظ ارزشی در هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۷ از نظر تولیدی دارای پیچیدگی خاصی نیستند و کشورهای دیگر به راحتی می توانند این کالاهای ایران را تحریم نمایند. همچنین این کالاها به نوعی کالاهای خام محسوب می شوند که به کشورهای دیگر صادر شده و آن کشورها بر روی این صادرات خام ایران کار کرده و آن ها را به کالاهای پرمصرف با پیچیدگی و ارزش بالاتری تبدیل می کنند و دوباره آن ها را به کشورهای دیگر و یا ایران صادر می کنند. به عنوان نمونه ایران متانول که دارای پیچیدگی خاصی نیست و می توان گفت ساده ترین محصول پتروشیمی ها است را به کشورهای دیگر صادر می کند و در عوض این محصول به محصولاتی چون فرمالدئید و اسیداستیک در کشورهای دیگر تبدیل می شود و ارزش بالاتری پیدا می کند و دوباره به ایران وارد می شود.

همچنین در هفت ماهه نخست سال جاری مهم ‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور عراق با ۵٫۷ میلیارد دلار، چین با ۵٫۳ میلیارد دلار، امارات متحده عربی با ۴٫۶ میلیارد دلار، افغانستان با ۱٫۸ میلیارد دلار و هند با ۱٫۳ میلیارد دلار بوده ‌اند.

ده کشوری که صادرات ایران به آن‌ها بیشترین رشد را داشته است، کدامند؟

نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که جابجایی عظیمی در سال جاری پیرامون مقاصد عمده صادراتی ایران اتفاق افتاده است و عراق توانست در ابتدا در شش ماهه نخست سال جاری جای امارات را در رتبه دوم بگیرد و سپس در هفت ماهه نخست امسال عراق دوباره یک پله بالاتر آمد و این بار جای چین را در رتبه اول گرفت.

بررسی ۱۰۰ مقصد صادراتی کالاهای ایرانی نشان می دهد که در هفت ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ارزش صادراتی کالاهای ایرانی به ۶۶ کشور رشد مثبت و به ۴۴ کشور رشد منفی داشته است.

در بین کشورهای با رشد ارزش صادراتی مثبت، رشد ارزش صادراتی به کشور نپال عجیب و غریب بوده است. در حالی که ارزش کالاهای صادر شده به این کشور در هفت ماهه نخست سال گذشته تنها ۱۴۴ هزار و ۶۵۳ دلار بوده است، این رقم در مدت مشابه سال جاری به ۱۲ میلیون و ۷۴۵ هزار و ۳۲۹ دلار افزایش یافته است. یعنی ارزش صادرات کالا به نپال در هفت ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی ۸۷۱۱ درصدی را تجربه نموده است. بعد از نپال، کشور بنین قرار گرفته است و رشد ارزش صادراتی کالاهای ایرانی به این کشور در هفت ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷۰۷ درصد بوده است. در رتبه های سوم تا دهم بدین لحاظ کشورهایی چون کرواسی با رشد ۵۰۲ درصدی، تونس با رشد ۲۲۵ درصدی، برزیل با رشد ۲۰۰ درصدی، کلمبیا با رشد ۱۵۳ درصدی، مراکش با رشد ۱۱۷ درصدی، بلاروس با رشد ۱۰۱ درصدی، صربستان با رشد ۱۰۰ درصدی و مصر با رشد ۹۹ درصدی قرار گرفته اند.  

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

آغاز توزیع تخم مرغ تنظیم بازاری از هفته جاری

به گزارش مهر به نقل از صدا و سیما، حمید ورناصری  با اشاره به اینکه تقاضای بازار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.