خانه / سایت تابناک / خطر انحلال بیخ گوش بیمه میهن

خطر انحلال بیخ گوش بیمه میهن

خطر انحلال بیخ گوش بیمه میهنطبق صورت های مالی منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۶ زیان انباشته بیمه میهن به بیش از ۴۷ میلیارد تومان رسیده است. در همین صورت های مالی اعلام شده است که میزان سرمایه بیمه میهن تا پایان سال ۹۴ حدود ۸۰ میلیارد تومان بوده است. طبق ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت با این اوضاع خطر انحلال بیخ گوش بیمه میهن است.

به گزارش تابناک اقتصادی ، شرکت سهامی بیمه میهن در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۷ تحت شماره ۳۳۰۹۰۲ در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به ثبت رسید. این شرکت دارای ۴۸ شعبه و ۲۵۹ نمایندگی در سطح کشور می باشد.

ترکیب سهامداران شرکت بیمه میهن بدین شرح می باشد: موسسه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی  با مالکیت ۲۰ درصدی، شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (سهامی عام) با مالکیت ۱۸ درصدی، شرکت سرمایه گذاری سپهر (با مسئولیت محدود) با مالکیت ۱۵ درصدی، شرکت تعاونی مصرف کارکنان بنیاد مسکن انقلات اسلامی با مالکیت ۱۰ درصدی، شرکت ارمغان تجارت مهرگان (سهامی خاص) با مالکیت ۶ درصدی، معصومه حاجی محمدی با مالکیت ۱۷ درصدی، سامی زندبار با مالکیت ۵ درصدی و باقی سهامداران حقیقی و حقوقی با مالکیت ۹ درصدی.

صورت های مالی حسابرسی نشده منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۶ شرکت بیمه میهن حکایت از اوضاع نابسامان این شرکت دارد. این صورت های مالی نشان می دهند که زیان انباشته این شرکت به ۴۷٫۴ میلیارد تومان رسیده است و این در حالی است که صورت های مالی حسابرسی شده منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ نشان می دهد که زیان انباشته بیمه میهن در آن تاریخ ۲۶٫۸ میلیارد تومان بوده است. یعنی زیان انباشته این شرکت در مدت نه ماه ۲۰٫۶ میلیارد تومان افزایش یافته است. در نمودار زیر رشد زیان انباشته شرکت بیمه میهن در نه ماهه سال ۹۶ را مشاهده می کنید.

خطر انحلال بیخ گوش بیمه میهن

شایان ذکر است که میزان سرمایه این شرکت در بدو تاسیس یعنی مورخ ۱۸ شهریور ۸۷، ۴۰ میلیارد تومان بوده است. در ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ این شرکت سرمایه خود را به میزان ۴۰٫۲ میلیارد تومان افزایش داد و سرمایه بیمه میهن پس از این افزایش به ۸۰٫۲ میلیارد تومان رسید.

با این وضعیت سرمایه و زیان انباشته شرکت بیمه میهن و با توجه به ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت، خطر انحلال بیخ گوش این شرکت است. ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت مقرر می دارد که اگر بر اثر زیان های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رای واقع شود.

البته در صورت های مالی آذر ماه شرکت بیمه میهن ذکر شده است که قرار است سرمایه شرکت به میزان ۶۹٫۷ میلیارد تومان افزایش یابد که در صورت انجام این کار این خطر انحلال فعلا بیمه میهن را تهدید نخواهد کرد چرا که با این افزایش، میزان سرمایه بیمه میهن به ۱۵۰ میلیارد تومان می رسد.

شایان ذکر است که در دی ماه سال جاری هیات مدیره جهت سامان دادن به اوضاع شرکت تصمیم گرفت که مدیرعامل شرکت را عوض نماید. به همین منظور مجید بنویدی که در کارنامه کاری خود معاونت مدیرعاملی “بیمه ما”، قائم مقامی و عضویت در هیات مدیره بیمه معلم، سرپرستی و عضویت هیات مدیره بیمه صادرات و سرمایه گذاری، مدیریت امور مالی، اتکایی و بین المللی شرکت بیمه آسیا را داشت، انتخاب شد تا در صورت تایید بیمه مرکزی، سکان هدایت این شرکت را بر عهده بگیرد. بیمه مرکزی نیز در مورخه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۶ طی نامه ای وی را به عنوان مدیرعامل بیمه میهن منصوب نمود.

خطر انحلال بیخ گوش بیمه میهن

حال باید منتظر ماند و دید که آیا بنویدی با سابقه خوب خود می تواند شرکت بیمه میهن را از منجلابی که در آن گرفتار شده است نجات دهد یا خیر؟

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

عقب نشینی شاخص بورس پس از ابلاغ مصوبه مهم دولت برای پالایشگاه‌ها

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.