خانه / سایت تابناک / با افزایش قیمت مسکن، معاملات کدام خانه ها بیشتر اُفت کرده است؟

با افزایش قیمت مسکن، معاملات کدام خانه ها بیشتر اُفت کرده است؟

با افزایش قیمت مسکن، معاملات کدام خانه ها بیشتر اُفت کرده است؟در یک سال گذشته متوسط قیمت هر مترمربع مسکن به میزان ۸۳٫۵ درصد رشد داشته است و همین موضوع باعث شده تا معاملات مسکن به میزان ۳۲٫۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یابد. میزان تاثیرگذاری افزایش قیمت مسکن بر معاملات مسکن متفاوت بوده است. معاملات مسکن با عمر بیشتر کمتر تحت تاثیر افزایش قیمت مسکن قرار گرفته اند.

به گزارش تابناک اقتصادی ، طی یک سال گذشته بازار مسکن شاهد تحولات گسترده ای بوده است. بخشی از پول های سرگردان که به دلیل تصمیم غلط شورای پول و اعتبار مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی به یک باره از بانک ها خارج شده بود به بازار مسکن وارد شد و اوضاع قیمتی این بخش از اقتصاد را به هم ریخت. هر چند که به دلیل تصمیمات غلط وزارت راه و شهرسازی در این چند سال قیمت مسکن از ابتدای سال گذشته رو به فزونی نهاده بود اما این تصمیم شورای پول و اعتبار نیز تاثیر زیادی در افزایش قیمت مسکن طی یک سال گذشته داشت.

آخرین گزارش بانک مرکزی پیرامون معاملات مسکن در شهر تهران نشان می دهد که متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در مهر ماه ۱۳۹۷، ۸٫۶ میلیون تومان بوده است که این رقم در مقایسه با ماه گذشته و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب رشد ۶٫۴  درصدی و ۸۳٫۵ درصدی را تجربه نموده است.

همین افزایش چشمگیر متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده طی یک سال گذشته باعث شده است تا خرید مسکن به رویایی برای بسیاری از خانواده ها تبدیل شود و در نتیجه معاملات مسکن به شدت افت نماید. طبق گزارش مذکور، تعداد معاملات مسکن در مهرماه سال جاری ۹ هزار و ۳۵۷ واحد بوده است که این تعداد در مقایسه با تعداد معاملات ماه گذشته و تعداد معاملات مدت مشابه سال گذشته به ترتیب با افتی ۹٫۵ درصدی و ۳۲٫۳ درصدی مواجه بوده است.

همان گونه که از نمودار زیر ملاحظه می گردد از مجموع ۹ هزار و ۳۵۷ واحدی که در مهر ماه ۱۳۹۷ معامله شده است، ۴۴٫۵ درصد یا ۴۱۶۲ واحد، بناهایی بوده اند که عمری تا ۵ سال داشته اند. بعد از آن بناهایی با عمر ۶ تا ۱۰ سال با ۱۵٫۷ درصد سهم، بیشترین سهم را در تعداد مسکن های معامله شده در مهر ماه ۱۳۹۷ به خود اختصاص داده اند. در رتبه های بعدی بدین لحاظ به ترتیب بناهایی با عمر ۱۶ تا ۲۰ سال، ۱۱ تا ۱۵ سال و بیش از ۲۰ سال قرار دارند.

با افزایش قیمت مسکن، معاملات کدام خانه ها بیشتر اُفت کرده است؟

نمودار زیر نشان می دهد که افزایش قیمت مسکن در مهر ماه ۱۳۹۷ در مقایسه با مهرماه ۱۳۹۶ باعث شده است تا  تمام معاملات مسکن با عمر بناهای مختلف تحت تاثیر قرار بگیرند و با افت مواجه شوند.

با افزایش قیمت مسکن، معاملات کدام خانه ها بیشتر اُفت کرده است؟

پرسشی که مطرح می شود این است که این افزایش قیمت ۸۳٫۵ درصدی هر مترمربع مسکن در مدت یک سال بیشتر بر معاملات کدام خانه ها تاثیر گذار بوده است؟

جدول زیر میزان افت معاملات در عمر بناهای مختلف در مهر ماه ۱۳۹۷ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می شود بیشترین افت معاملات مربوط به بناهای ۱۱ تا ۱۵ ساله بوده است. میزان افت معاملات این بناها در یک سال گذشته ۳۶٫۳ درصد بوده است. بعد از آن، بناها با عمر تا ۵ سال بیشترین افت معاملات را در یک سال گذشته تجربه نموده اند و معاملات این بناها ۳۴٫۸ درصد افت نموده است. در رتبه سوم بدین لحاظ نیز بناها با عمر ۶ تا ۱۰ سال قرار دارند که معاملات این بناها در طول یک سال گذشته ۳۴ درصد افت داشته است. میزان معاملات بناها با عمر بالاتر کمترین افت را در مقایسه با سایر بناها در یک سال گذشته داشته است.

با افزایش قیمت مسکن، معاملات کدام خانه ها بیشتر اُفت کرده است؟

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

آغاز توزیع تخم مرغ تنظیم بازاری از هفته جاری

به گزارش مهر به نقل از صدا و سیما، حمید ورناصری  با اشاره به اینکه تقاضای بازار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.