خانه / سایت اقتصاد آنلاین / بازگرداندن ارز حاصل از صادرات طی سه ماه منطقی است/ ارز حاصل از صادرات باید رصد شود

بازگرداندن ارز حاصل از صادرات طی سه ماه منطقی است/ ارز حاصل از صادرات باید رصد شود

اقتصاد آنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ مجیدرضا حریری نائب رییس اتاق ایران و چین در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره این موضوع تصریح کرد: در بیش از ۹۹درصد کالا‌ها برگرداندن ارز حاصل از صادرات در مدت سه ماه امکان‌پذیر و منطقی است و این که برخی صادرکنندگان اظهار می‌کنند در این مدت کوتاه امکان این کار وجود ندارد، به این دلیل است که نمی‌خواهند با نرخ ۷هزار تومان ارز خود را وارد نیما کنند.

این عضو اتاق بازرگانی اضافه کرد: درمورد سیاست‌های ارزی که توسط دولت اتخاذ و یا از طرف اتاق بازرگانی پیشنهاد می‌شود، باید به دو نکته اساسی توجه کرد؛ ابتدا این که ارز حاصل از صادرات برای خروج سرمایه از کشور هزینه نشود و دوم این که این ارز صرف ورود قاچاق به کشور نیز نشود.

او با تاکید بر این که ارز حاصل از صادرات باید رصد شود، گفت: هیچ کالایی بدون یارانه از کشور خارج نمی‌شود یعنی در ساخت هر کالای نهایی از نیروی کار و انرژی ارزان استفاده می‌شود بنابراین نباید این درآمد از کشور خارج و یا قاچاق شود.

حریری ادامه داد: نمی‌توان گفت این کنترل باعث کاهش قاچاق در کشور می‌شود اما اگر ارزهایی که در کشور حاصل می‌کنیم چه نفتی و چه غیرنفتی قابل کنترل باشد، امکان خروج سرمایه از کشور و قاچاق را کاهش خواهد داد.

نائب رییس اتاق ایران و چین درباره تاثیر این اقدام بر بازار آزاد بیان کرد: این اقدام تاثیری در کاهش نرخ بازار آزاد نخواهد داشت چرا که این بازار متقاضیان خود را دارد اما به احتمال زیاد با کنترل ارز حاصل از صادرات، امکان خروج سرمایه توسط بازار آزاد بیشتر و حتی نرخ آن نیز افزایش یابد اما در نهایت این کار الزامی است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

فرش مشاهیر در کاخ نیاوران +عکس

کد خبر ۳۱۴۹۵۳ ۱۳۹۷/۰۸/۲۴ – ۰۳:۱۸ فرش مشاهیر یکی از زیباترین و ماندگارترین فرش‌های جهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.