خانه / ایسنا / ایران در توسعه گلخانه‌ها در رتبه اول دنیاست

ایران در توسعه گلخانه‌ها در رتبه اول دنیاست

به گزارش ایسنا، دکتر ولی الله بنی عامری که صبح سه شنبه اول آبان ماه در افتتاحیه سومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی در محلات سخن می گفت خاطرنشان کرد: گل و گیاهان زینتی که از اولویتهای وزارت جهاد کشاورزی هستند در رشد بیش از ۳۰۰ درصدی فضاهای گلخانه ای کشور در این دوره ده ساله سهم قابل توجهی دارند به طوری که ۲۰ هزار هکتار از ۵۸ هزار هکتار فضای گلخانه های کشور در سال ۱۴۰۴ به گل و گیاهان زینتی اختصاص خواهد داشت.

وی با اشاره به پیش بینی سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی در طرح ده ساله توسعه گلخانه های کشور گفت: هیچ بخشی از کشاورزی ما به اندازه تولید گل و گیاهان زینتی درآمدزایی ندارد به طوری که هر متر مربع آن ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان ارزش دارد.

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور تصریح کرد: طی شش ماه گذشته احداث هزار و ۳۵۷ هکتار گلخانه را شروع کرده ایم که تا پایان سال به سه هزار هکتار می رسد.

بنی عامری افزود: گلخانه ها بر خلاف دیگر بخش های کشاورزی اشتغالزایی پایدار ایجاد می کنند که ۸ تا ۱۲ نفر در واحد هکتار است.

وی خاطرنشان کرد: ایران در منطقه ای استراتژیک با ۶۰۰ میلیون نفر جمعیت  واقع است که بازار گل در آن نسبتا جدید است. در حالی که کل صادرات کشاورزی ما ۵٫۲ میلیارد دلار است که نیمی از آن به محصولات باغی اختصاص دارد برای رسیدن به ۱۴ میلیارد دلار در حوزه گلخانه ای برنامه ریزی کرده‌ایم که قطعا چهره کشاورزی ما متحول خواهد شد.

وی با اشاره به ارزآوری ۱۰۰ میلیون دلاری صادرات سازه و تجهیزات گلخانه ای و ۳۰۰ میلیون دلاری صادرات محصولات این بخش تاکید کرد: ایران با توجه به این ظرفیتها  می تواند مرکز منطقه ای تحقیقات گل و گیاهان زینتی در خاورمیانه را ایجاد کند.

بنی عامری در پایان با اشاره به اهمیت توانمندسازی و مهارت آموزی دانش آموختگان دانشگاه ها برای فعالیت در این حوزه اعلام کرد:۱۰۰ کانون یادگیری برای تربیت ۲۰۰ هزار نفر نیروی کار ماهر طی دوره ۱۰ ساله در واحدهای تولیدی گل و گیاه کشور تشکیل می شود.

دومین کنگره بین المللی و سومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی با همکاری انجمن گل و گیاهان زینتی ایران تا سوم آبان ماه در پژوهشکده گل و گیاهان زینتی در محلات ادامه دارد.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

در رثای مرحوم نوربخش

شناخت من از مرحوم نوربخش به یک سال قبل برمی‌گردد که وارد وزارت تعاون، کار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.