خانه / روزنامه دنیای اقتصاد / انتقاد یک مرجع تقلید از مسامحه‌ مسئولان در مباحث محیط‌زیستی

انتقاد یک مرجع تقلید از مسامحه‌ مسئولان در مباحث محیط‌زیستی

آیت‌الله سید‌محمدعلی علوی‌گرگانی در دیدار مدیرکل محیط‌زیست استان قم اظهار داشت: مسئله محیط‌زیست مسئولیت خطیر، بزرگ و مهمی است، اگرچه متأسفانه در قم دچار این معضل هستیم و امیدواریم که مسئولان مراقبت بیشتری داشته باشند.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه مهم این است که در مرحله عمل تا چه اندازه موفق باشیم، افزود: امام سجاد(ع) رساله‌ای در این زمینه‌ دارند که درباره محیط‌زیست بسیار تأکید شده است، در این رساله حقی درباره جمادات و نباتات و حیوانات در نظر گرفته‌شده و تأکید می‌شود که این‌ها بر گردن ما حق‌دارند.

آیت‌الله علوی گرگانی با اشاره به اینکه متأسفانه در جامعه امروز این حقوق رعایت نمی‌شود، تصریح کرد: به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی متأسفانه مسامحه‌کاری زیاد است و مسئولان و مردم اهمیت محیط‌زیست را درک نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه اثرات میکروب دیده نمی‌شود مگر اینکه انباشته شود، تصریح کرد: مسامحه‌کاری در این زمینه به‌راحتی قابل‌مشاهده است، ببینید هوای تهران به کجا رسیده و چه وضعی دارد، از استنشاق آن هوا تمام ریه‌ها خراب می‌شود، جنگل نشین‌ها حداقل ۱۰۰سال عمر می‌کردند و این عمر طولانی به این خاطر بود که محیط آزاد داشتند، اما امروز محیط آلوده و عمرها بسیار کوتاه شده است.

استاد برجسته حوزه علمیه خاطرنشان کرد: امام سجاد(ع) می‌فرمایند، خداوند دو مرد را بهشتی کرد که یکی سنگی را گذاشت و دیگری سنگی را برداشت، یک نفر چند سنگ در آب گذاشت که مردم از روی آن‌ها عبور کنند و دیگری سنگی را در راه دید و به خاطر راحتی مردم آن را از راه برداشت و هر دو به خاطر نیتی که داشتند، بهشتی شدند.

وی با بیان اینکه سازمان محیط‌زیست برای این است که آفات را از سر راه بردارد، ادامه داد: ائمه‌اطهار(ع) را اسوه و الگو قرار دهید و بر اساس سیره ایشان عمل کنید.

مرجع تقلید شیعیان افزود: هر چیزی که در سر سفره قرار داده می‌شود، بر گردن ما حق دارد، پس باید حق آنچه در سفره گذاشته‌شده است را رعایت کنیم، انسان کامل کسی است که در هر چیزی حق آن را ادا کند.

وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: بهترین دستور ما برای سازمان محیط‌زیست این است که حق هر ذی‌حقی را ادا کنید تا ان‌شاءالله محیط زیستی سالم و پاکیزه داشته باشیم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

سردار نقدی:‌منطق FATF این است که چه کنیم نفت بفروشیم

شاخص های توسعه ای ایران در همه زمینه ها ارتقای جدی داشته است وی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.