خانه / سایت تابناک / از «پیشنهاد کاهش ۲۰ درصدی تعرفه برای خودروهای هیبریدی» » تا «دلاری که به جای چرخه اقتصاد به خانه‌ها رفته است»

از «پیشنهاد کاهش ۲۰ درصدی تعرفه برای خودروهای هیبریدی» » تا «دلاری که به جای چرخه اقتصاد به خانه‌ها رفته است»

از «پیشنهاد کاهش 20 درصدی تعرفه برای خودروهای هیبریدی» » تا «دلاری که به جای چرخه اقتصاد به خانه‌ها رفته است»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی »؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس شانگهای میزبان قرار داد نفت به یوآن، افزایش شدید بدهی آمریکا با ریخت و پاش‌های نظامی ترامپ، بانک‌های روسیه آماده بستن سوئیفت هستند، پیش‌بینی افزایش قیمت مسکن در سال ۹۷، کاهش تقاضای «تسه»ها در بازار اوراق مسکن، ادامه روند صعودی قیمت جهانی طلا تحت تاثیر افول دلار آمریکا، بازار میلگرد چین در تعطیلات و هشدار وزیر صنعت به گران‌فروشان را در بر دارد.

پیشنهاد کاهش ۲۰ درصدی تعرفه برای خودروهای هیبریدی

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: وزیر صنعت پس از نامه ۱۰۴ نماینده به وی برای کاهش تعرفه خودروهای هیبریدی به آقای صالح نیا معاونت صنعت وزارتخانه دستوری داد مبنی بر اینکه آقای صالح نیا ضرورت رسیدگی مجدد به تعرفه خودروهای هیبریدی و اصلاح در حدی که مشوق برای ورودی های هیبریدی باشد ولی رانت هم ایجاد نکند را بدهید. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پس از این دستور آقای صالح نیا تشکیل جلسه داده است، افزود: پس از بررسی مجدد معاونت صنعت وزارتخانه درخواست تغییر تعرفه را طبق این نامه به شریعتمداری ارسال کرده و تغییر تعرفه را پیشنهاد داده تا وزیر صنعت درهیئت دولت این تغییر تعرفه را مطرح کند. نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این پیشنهادها برای کاهش تعرفه هیبریدی باید برای تصویب نهایی در هیئت دولت مطرح شود. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برای مدل های مختلف خودروهای هیبریدی پیشنهادها متفاوت است، اما وزارت صنعت درخواست حدود ۲۰ درصدی کاهش تعرفه برای خودروهای هیبریدی را مطرح کرده است. /خانه ملت

شاخص کل بورس، ۲۴۴ واحد دیگر رشد کرد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ماه ۹۶ با افزایش ۲۴۴ واحدی معادل ۰٫۲۵ درصد به رقم ۹۸ هزار و ۳۴۷ واحد رسید. این در حالی است که نماگر اصلی بازار سهام در دو روز گذشته نیز مجموعا رشد ۳۲۰ واحدی را رقم زده بود. تالار شیشه ای در چهارمین روز کاری از چهارمین هفته بهمن ماه ۹۶، همانند دو روز قبل، شاهد روند صعودی شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش ۷۸ واحدی معادل ۰٫۲۵ درصد به رقم ۳۱ هزار و ۳۸۸ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن، با رشد ۳۸ واحدی معادل ۰٫۲۲ درصد، عدد ۱۷ هزار و ۶۴۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۲۹ واحدی معادل ۰٫۲۲ درصد به رقم ۱۳ هزار و ۲۵۲ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد ۰٫۲۹ درصد همراه شد و ۳۰۱ واحد افزایش را رقم زد و به سطح ۱۰۵ هزار و ۶۳۸ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۱۷۵ واحد افزایش معادل ۰٫۲۵ درصد به رقم ۶۹ هزار و ۸۵۵ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با ۵۱۳ واحد افزایش معادل ۰٫۲۵ همراه بود و عدد ۲۰۹ هزار و ۴۵۱ واحد را به نمایش گذاشت. 

 از «پیشنهاد کاهش 20 درصدی تعرفه برای خودروهای هیبریدی» » تا «دلاری که به جای چرخه اقتصاد به خانه‌ها رفته است»

بورس شانگهای میزبان قرار داد نفت به یوآن است

قرار است بورس بین المللی شانگهای چین در ماه آینده میلادی و در روز بیست و ششم مارس، انجام قرار داد آتی نفت به یوآن را آغاز کند. همچنین بورس شانگهای مجوز لازم را از شورای دولتی چین دریافت کرده است. ایجاد سلطه یوآن به دلار آمریکا در تجارت و تسویه حساب های نفتی در سطح بین الملل از جمله چالش های چین محسوب می شود. پیش از این در دسامبر سال گذشته میلادی، بورس بین المللی انرژی شانگهای برای مهیا کردن زیرساخت های لازم، یکسری معاملات آزمایشی برای قرار دادهای آتی را به یوآن انجام داد که به گفته مقامات این بورس، یک پنجم آنها موفقیت داشتند و تعداد تقریبا ۱۵۰ نفر از فعالان این بورس تعداد ۶۴۷ هزار و ۹۳۰ معامله به ارزش ۲۶۸.۲ میلیارد یوآن انجام دادند. جزئیات بیشتر

افزایش شدید بدهی آمریکا با ریخت و پاش‌های نظامی ترامپ

بر اساس آمار و ارقام موجود در بودجه ی پیشنهادی دولت آمریکا، انتظار می رود که تا ۱۰ سال آینده بدهی رو به افزایش آمریکا تا ۱۰ تریلیون دلار دیگر هم افزایش یابد. به نقل از Russia Today، بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط ”اداره ی مدیریت و بودجه ی کاخ سفید”، بدهی آمریکا تا سال ۲۰۲۸ میلادی به ۲۹.۹ تریلیون دلار خواهد رسید. به گفته ی یکی از دیدبان های اقتصادی مستقل در آمریکا، کسری بودجه ی این کشور معادل ۱۰۱ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور خواهد بود. لازم به ذکر است که میزان فعلی بدهی دولت آمریکا با ۲۰.۶ تریلیون دلار در بالاترین حد خود از زمان جنگ جهانی دوم قرار دارد.

بانک‌های روسیه آماده بستن سوئیفت هستند

معاون نخست وزیر روسیه در پاسخ به تهدیدات غرب علیه بستن سوئیفت روبه بانک های روسی گفت: تمام موسسات مالی و شرکت های روسی آماده خاموش کردن سوئیفت هستند. «آرکادی دورکوویش» گفت: موسسات مالی و شرکت های روسی آماده انجام فعالیت های خود بدون سوئیفت هستند. وی تصریح کرد: بدون شک کنار گذاشتن سوئیفت مشکلاتی را برای بانک ها و شرکت ها بوجود می آورد و فعالیت آنها را کاهش خواهد داد. اما وقتی صبحت از تهدید به میان می آید که سوئیفت را به روی روسیه قطع می کنیم، باید بگویم که شرکت های ما هم به لحاظ فنی و هم فیزیکی آماده بستن سوئیفت هستند. معاون نخست وزیر روسیه گفت: مستقر شدن یک سامانه جدید به جای فناوری های قدیمی بمنظور جابجایی اطلاعات و انتقال پول اجتناب ناپذیر است. این مقام روسی در ادامه گفت: بسته شدن سوئیفت روبه روسیه می تواند تاثیر نامطلوبی بروی شرکت هایی که در آمریکا و اروپا فعالیت می کنند، بگذارد و از طرفی هم یک اقدام احمقانه از سوی شرکای غربی ما تلقی می شود.

پیش‌بینی افزایش قیمت مسکن در سال ۹۷

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حاشیه اجلاس سراسری انبوه سازان، در جمع خبرنگاران در خصوص افزایش قیمت مسکن گفت: افزایش قیمت مسکن در حد و اندازه تورم به هیچ عنوان چیز بدی نیست و برای سرمایه گذاری از سوی انبوه سازان و نیز برای مردم، خوب است. حامد مظاهریان ادامه داد: علت مناسب بودن افزایش قیمت مسکن متناسب با تورم این است که اگر قیمت مسکن ثابت بماند دیگر کسی در این بخش سرمایه گذاری نخواهد کرد؛ بنابراین افزایش قیمت مسکن عامل بدی نیست؛ ولی به شرط آنکه حول و حوش نرخ تورم عمومی افزایش یابد؛ بر این اساس پیش بینی ما برای سال آینده نیز، افزایش قیمت مسکن تنها ۲ درصد بیشتر از نرخ تورم است.

کاهش تقاضای «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند۹۴ (تسه۹۴۱۲) با افت ۸/ ۰ درصدی به قیمت ۷۱ هزار و ۳۶۷ تومان معامله شدند. با وجود روند کم‌نوسان «تسه»ها در دی در سطح ۷۳ هزار و ۵۶۸ تومان، از ابتدای بهمن کاهش تقاضا قیمت اوراق را در میانگین ۷۱ هزار و ۸۸۵ تومان قرار داد. با این وجود در دی رشد ۷/ ۱۶ درصدی قیمت مسکن نسبت به دی سال گذشته رقم خورد. به اعتقاد کارشناسان حبابی شدن قیمت مسکن در ماه‌های اخیر و پایین بودن قدرت خرید متقاضیان عامل فشار بر تقاضای مصرفی مسکن است. اما با کاهش نوسانات بازار مسکن در دی نسبت به آذر (رشد ۲/ ۵۰ درصدی تعداد معاملات در آذر نسبت به مدت مشابه سال گذشته) ‌می‌توان به بازگشت نسبی آرامش به بازار مسکن تا حدی خوش‌بین بود. همچنین نزدیک شدن به پایان سال می‌تواند رشد تقاضای اوراق را رقم بزند. /دنیای اقتصاد

سکه ۱۳ هزار تومان ارزان شد

در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۳ هزار تومان ارزان و یک میلیون و ۵۷۷ هزار و ۵۰۰ تومان شد. همچنین سکه طرح قدیم به یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، نیم سکه ۷۷۶ هزار تومان و ربع سکه ۴۷۵ هزار تومان فروخته شد. /مهر

ادامه روند صعودی قیمت جهانی طلا تحت تاثیر افول دلار آمریکا

قیمت طلا روز گذشته برای سومین روز متوالی با افزایش روبرو شده و به بالاترین سطح خود در یک هفته اخیر رسید. بر اساس این گزارش کاهش ارزش دلار آمریکا تاثیر زیادی بر افزایش مجدد قیمت جهانی طلا داشته است. سرمایه گذاران بین المللی منتظر اعلام آمارهای تورم آمریکا در ماه ژانویه هستند. این آمارها تا حد زیادی می تواند بر وضعیت نرخ بهره و ارزش دلار تاثیرگذار باشد. قیمت هر اونس طلا روز چهارشنبه با ۰٫۳ درصد افزایش به بیش از ۱۳۳۲ دلار رسید که این بالاترین رقم از ۶ فوریه به شمار می رود. شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین المللی نیز با کاهش روبرو شده و به ۸۹٫۷۲ واحد رسیده است. شاخص ارزش دلار شب گذشته نیز ۰٫۶ درصد کاهش یافته بود. کاهش ارزش دلار کمک زیادی به افزایش قیمت طلا در بازار های جهانی کرده است که هفته گذشته با افت شدیدی روبرو شد و به پایین ترین سطح در یک ماه اخیر رسیده بود. /سایت طلا

بازار میلگرد چین در تعطیلات

از پنجشنبه این هفته تعطیلات رسمی سال نو چینی و فستیوال بهاره آن آغاز می شود که این اتفاق در روزهای گذشته بر بازار میلگرد آن اثر منفی داشت چرا که بسیاری از فعالان بازار این هفته نیز در بازار نبودند و به تعطیلات رفته اند. فستیوال های مشابه ای در هنگ کنگ و سنگاپور نیز برگذار می گردد. سه هفته گذشته میلگرد صادراتی چین در ۵۴۰ تا ۵۵۵ دلار هر تن فوب در ثبات بوده است. تعطیلات رسمی چین ۱۵ تا ۲۱ فوریه خواهد بود.

هشدار وزیر صنعت به گران‌فروشان

محمد شریعتمداری در حاشیه نشست دیروز هیات وزیران و در جمع خبرنگاران گفت:‌ سازمان های نظارتی تا پایان سال تیم های مختلفی را برای نظارت بر بازار تعیین می کنند و اقدامات آنها تا پایان فروردین ماه ادامه خواهد داشت. وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: مردم می توانند هرگونه تخلف را در زمینه قیمت ها به این مراجع منتقل کنند و با تخلفات احتمالی برخورد قاطع می شود.

دلار دست از گرانی برداشت؛ یورو به گرانی ادامه داد!

در پایان معاملات روز گذشته بازار آزاد ارز، بر اساس اطلاعات سامانه نظارت ارز بانک مرکزی، هر دلار آمریکا با کاهش ۱۷۸ ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت ۴۸ هزار و ۳۹۵ ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت ۲۲۴ ریال نسبت به پایان معاملات روز سه شنبه، به طور میانگین به قیمت ۵۹ هزار و ۹۳۰ ریال معامله شد. 

 از «پیشنهاد کاهش 20 درصدی تعرفه برای خودروهای هیبریدی» » تا «دلاری که به جای چرخه اقتصاد به خانه‌ها رفته است»

دلاری که به جای چرخه اقتصاد به خانه‌ها رفته است

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به اینکه چرا مردم به خرید بیشتر دلار و طلا روی آورده‌اند،‌ گفت: سیاست‌های اشتباه بانک مرکزی از جمله تزریق اسکناس دلار به صرافی‌ها با نرخ پایین‌تر باعث شد که ارز و طلا از چرخه اقتصادی خارج شود و به خانه‌ها برود. پدرام سلطانی اظهار کرد: اگر ارز و طلا در چرخه اقتصاد کشور باشند می‌تواند مفید باشد ولی زمانی که به خانه‌ها و گاو صندوق ها برود معنایش این است که دلارهایمان را دور ریخته‌ایم و به جایش ارز را در خانه‌ها نگه می‌داریم و عملا از این طریق به اقتصاد آمریکا کمک می‌کنیم؛ چون کاغذهای چاپ شده خزانه داری آمریکا را با ریال سنگینی خریداری کرده‌ایم و بعد در خانه نگه داشته‌ایم و این هم یک صادرات کلانی است که اقتصاد آمریکا به کشور ما انجام می‌دهد و این رفتار غلط اقتصادی در ادوار مختلف بانک مرکزی تکرار می‌شود. /ایسنا

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

رویارویی دلار با چشم‌انداز مبهم افزایش نرخ بهره

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، روز دوشنبه، با توجه به نشانه‌های ضد و نقیضی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.