خانه / سایت تابناک / از ملاقات دکتر شاخت با رضاشاه پهلوی تا انتشار عمومی کارنامه ۵۹ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی

از ملاقات دکتر شاخت با رضاشاه پهلوی تا انتشار عمومی کارنامه ۵۹ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی

به گزارش تابناک اقتصادی ، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی بیستمین روز آبان ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۰ آبان ۱۳۱۴، دکتر یالمار شاخت، اقتصاددان و ناسیونالیست بنام آلمانی برای دادن نظر جهت بهبود اوضاع اقتصادی ایران، بیستم آبان ۱۳۱۴ (۱۱نوامبر ۱۹۳۵) با مقامات دولتی از جمله رضاشاه پهلوی ملاقات کرد که روزنامه ‌های لندن از آن ابراز ناخرسندی کردند و نوشتند که دکتر شاخت با اشاره هیتلر به ایران آمده بود. از زمان دیدار شاخت از ایران بود که انگلیسی ‌ها یقین حاصل کردند که رضاشاه در جست ‌و جوی مفری است تا نفوذ و مداخله آنان در امور ایران را به حداقل برساند. دکتر «یالمار شاخت» در آن سال پس از انجام بررسی ‌ها و با توجه به وضعیت ایران، چند طرح مالیاتی، گمرکی و راه صنعتی شدن را به رضاشاه داده بود.

۲۰ آبان ۱۳۳۰، منابع خبري از ناكامي آمريكا در فيصله دادن به اختلافات جاري ايران و انگليس بر سر نفت خبر دادند.

۲۰ آبان ۱۳۴۰، ابوالحسن ابتهاج، رئیس اسبق سازمان برنامه و بودجه به اتهام سوءاستفاده مالی بازداشت شد.

۲۰ آبان ۱۳۸۹، بانک جهانی اعلام کرد یک میلیون و ۲۹۵ هزار مهاجر ایرانی مقیم خارج در سال ۲۰۱۰ بیش از ۱/۱ میلیارد دلار ارز وارد ایران کرده ‌اند.

۲۰ آبان ۱۳۹۰، مریم مجتهدزاده مشاور رییس‌ جمهور و رییس مرکز امور زنان و خانواده ریاست‌ جمهوری از عملیاتی شدن پرداخت یک میلیون تومان به ازای هر فرزند پس از اختصاص بودجه از سوی دولت خبر داد.

۲۰ آبان ۱۳۹۳، طی خبری اعلام شد با موافقت شورای عالی اداری برای احیای سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی کشور، این سازمان پس از هفت سال دوباره آغاز به کار خواهد کرد.

۲۰ آبان ۱۳۹۴، ولی الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه بررسی ‌ها نشان می ‌دهد آزادسازی ذخیره قانونی آن‌ چنان آثار تورمی ندارد، گفت: آزادسازی نرخ ذخیره قانونی بانک‌ ها با توجه به انضباط مالی آنها عملیاتی خواهد شد.

۲۰ آبان ۱۳۹۶، جزئیات تخصیص ۵۹ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی، طی ۶ سال و نیم اخیر انتشار یافت. اعلام شد که در این مدت حدود ۳۴ میلیارد دلار از منابع صندوق برای پرداخت به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی مسدود شده است که از این میزان بیش از یازده میلیارد دلار به صورت قطعی پرداخت شده است. علاوه بر این، یازده میلیارد دلار دیگر نیز به طرح ملی آب و خاک اختصاص یافته است. ۳/ ۲ میلیارد دلار از منابع صندوق نیز مجددا به حساب خزانه ‌داری کشور واریز شده است. در کنار وام‌ های ارزی مورد اشاره ۶/ ۶ میلیارد دلار نیز در بانک ‌ها سپرده ‌گذاری ارزی شده تا از این طریق به فعالان اقتصادی تسهیلات پرداخت شود. حدود ۵/ ۵ میلیارد دلار نیز از منابع صندوق با نرخ مبادله‌ ای به ریال تبدیل شده است. این ارقام نیز صرف تسهیلات و سپرده‌ گذاری ریالی شده است.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

اعتبار اسنادی ماده قرمز یا Red Clause LC

فروشنده در قالب اعتبار اسنادی ماده قرمز می تواند قبل از ارسال کالا، وجوهی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.