خانه / سایت تابناک / از تقاضای ایجاد رابطه اقتصادی ژاپن با ایران تا آزادسازی خرمشهر

از تقاضای ایجاد رابطه اقتصادی ژاپن با ایران تا آزادسازی خرمشهر

به گزارش تابناک اقتصادی ، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی سومین روز خرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۳ خرداد ۱۳۱۱، خبر تقاضای ایجاد رابطه اقتصادی از سوی ژاپنی‌ها در روزنامه اطلاعات این روز به چشم می خورد.

همچنین در این روز کمیسیونی از آقایان تجار هیات منتخبه ۱۵ نفری موسسه شرکت ایران، جلسه ‌ای را در اداره کل تجارت با حضور رییس اداره کل تجارت تشکیل داده و در آن درباره تکمیل امور مقدماتی شرکت مذاکره کردند.

۳ خرداد ۱۳۱۳، وزير امور خارجه ايران اعلام كرد امتيازي كه انگليسيها در ۱۳۰۹ براي استخراج نفت بحرين كسب كرده و تاكنون از آن بهره برداري كرده اند، غيرقانوني و بدون اراده دولت ايران صورت گرفته است.

۳ خرداد ۱۳۱۶، هیات وزیران در این روز مصوبه ‌ای در زمینه تجارت فرش داشت. در این تصويب ‌نامه در ۵ بند شرايط صدور فرش توسط تاجران و موسسه‌ هاي مختلف شرح داده شده است.

۳ خرداد ۱۳۴۰، آن‌ طور که در اخبار این روز آمده است قرار بوده که با استفاده از ارز و کمک آمریکا ۱۴ قلم کالا وارد کشور شود، اما گویا آمریکا ناگهان اعلام می‌ کند این کمک‌ ها فقط شامل واردات ۳ قلم کالا بیشتر نمی ‌شود!

خبر دیگری که در جراید کشور به چشم می خورد خبر گم شدن رئیس باجه بانک بازرگانی مشهد در خیابان طبرسی است و در این خبر آمده است: از سه روز قبل رئیس باجه بانک بازرگانی مشهد (خیابان طبرسی) بدون مقدمه بر سر کار خود حاضر نشده است و این موضوع سوء‌ظن مقامات شعبه بانک مزبور در مشهد را برانگیخت. طی رسیدگی‌ هایی که از طرف شعبه بانک بازرگانی مشهد در این باره به عمل آمده، معلوم شد که اختلاسی نیز در این باجه بانک صورت گرفته است.

۳ خرداد ۱۳۵۵، ملك خالد پادشان عربستان سعودي براي يك ديدار رسمي از ايران وارد تهران شد.

۳ خرداد ۱۳۶۱، در ساعت ۱۱ این روز شهر خرمشهر پس از ۵۷۸ روز اشغال، آزاد شد. ۵۷۸ روز اشغال، بیش از ۶ هزار شهید رزمنده، ۲۴ هزار مجروح، شهادت صدها غیرنظامی، ۳۵ روز جنگ خانه به خانه و مجاهدتی بی ‏سابقه در تاریخ ایران نهایتا به آزادسازی شهری انجامید. شهر پس از ٣٥ روز محاصره در روز ٤ آبان ١٣٥٩ اشغال شد و اشغال آن ٢٠ ماه به طول انجاميد تا در روز ٣ خرداد ماه ١٣٦١طی عملیات بزرگ بیت المقدس پس گرفته شد.

منابع: آرشیو روزنامه دنیای اقتصاد و موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

سهم هر ایرانی از بدهی خارجی در مرداد ماه سال جاری به چقدر رسیده است؟

نبود منابع مالی کافی در داخل کشور باعث می شود تا دولت ها برای پیشبرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.