خانه / سایت تابناک / از تعیین وظایف مستشار آمریکایی امور فلاحت تا ممنوع شدن داشتن بیش از یک حساب جاری

از تعیین وظایف مستشار آمریکایی امور فلاحت تا ممنوع شدن داشتن بیش از یک حساب جاری

به گزارش تابناک اقتصادی ، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی سیمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۳۰ مرداد ۱۳۰۵، رئيس كل ماليه ايران اعلام كرد مستر هسگل امريكائي ـ مستشار امور فلاحت ـ بايد بر تمام شعب فلاحت، تجارت و فوائد عامه در ايالات و ولايات رياست داشته و حتي امور اداري و پرداخت وجوه بودجه نيز بايد با نظارت وي صورت گيرد.

۳۰ مرداد ۱۳۰۶، د‌‌‌ولت پهلوی اول برای مبارزه و پیشگیری از شیوع بیماری «وبا» ۳۰ هزار تومان اعتبارات ویژه اختصاص د‌‌‌اد‌‌‌.

۳۰ مرداد ۱۳۰۹، تقی‌ زاده برای تامین پرداخت ‌های مملکتی لایحه‌ ای به مجلس برد که سه میلیون تومان از بانک ملی استقراض کند. این لایحه در مجلس تصویب شد. همچنین در این روز، ورود روپیه اعم از مسکوک و اسکناس برای تسهیل امور تجاری آزاد شد.

۳۰ مرداد ۱۳۱۴، تعیین نام خانوادگی برای عموم اجباری شد.

۳۰ مرداد ۱۳۱۵، ۷۰۵ کلاس اکابر در ایران تاسیس شد.

۳۰ مرداد ۱۳۱۶، موسی نوری اسفندیاری از ریاست صنایع برکنار و مهدی فرخ جایگزین وی شد.

۳۰ مرداد ۱۳۲۹، دکتر محمد سجادی رییس هیات تصفیه کارمندان دولت پس از کسب اجازه، لیست کارمندان تصفیه شده را اعلام کرد. به موجب این لیست عده‌ ای از سناتورها، امرا، نمایندگان مجلس، قضات، فرمانداران و استانداران در بند (ج) قرار گرفته بود. این بند مشمول افرادی می ‌شد که صلاحیت خدمت در دستگاه دولتی را نداشتند و موجب تشنج بسیاری در هیات حاکمه و مجلسین شد.

۳۰ مرداد ۱۳۴۶، یوسف خوشکیش به مدت سه سال دیگر در سمت مدیرعاملی بانک ملی ابقا شد. همچنین در این روز، فرخ نجم‌آبادی به معاونت وزارت اقتصاد و مهندس رضا نیازمند به سمت مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی تعیین شدند. در خبر دیگر این روز آمده است، مهندس جابر انصاری به سمت رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی تلفن انتخاب شد.

۳۰ مرداد ۱۳۹۵، ابوالحسن فیروزآبادی قائم‌ مقام وزیر کار با بیان اینکه مصوبه مجلس شورای اسلامی برای حذف ۲۴ میلیون یارانه ‌بگیر به‌طور کامل قابلیت اجرایی ندارد، گفت: دولت بر سر حذف ۳ تا ۱۰ میلیون نفر از یارانه‌ بگیران فعلی در حال بحث و چانه ‌زنی است.

۳۰ مرداد ۱۳۹۶، سیدمحمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی در نامه ‌ای خطاب به مدیرعامل ۱۱ بانک کشور اخطار داد در صورت عدم اجرای سامانه «صیاد» با اقدامات انضباطی بانک مرکزی مواجه خواهند شد. همچنین در این روز، داشتن بیش از یک حساب جاری ممنوع شد.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

واردات بدون نظارت، به بهای پُرکردن جیب عده‌ای واردات‌چی؟

در مورخه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ روزنامه دنیای اقتصاد سرمقاله‌ای را با عنوان “مقابله با جنگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.