خانه / سایت تابناک / از افتتاح تونل کندوان تا شهادت وزیر راه بر اثر سقوط هواپیما

از افتتاح تونل کندوان تا شهادت وزیر راه بر اثر سقوط هواپیما

به گزارش تابناک اقتصادی ، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و هفتمین روز اردیبهشت ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۱۷، تونل کندوان با حضور رضاشاه افتتاح شد. این بزرگ ‌ترین تونلی بود که تا آن زمان در ایران ساخته شده بود. کار ساخت این پل از سال ۱۳۱۴ آغاز شد. مهندسان زبردست و کارگران بیل و کلنگ به دست، دست به کاری کارستان و تاریخی زده‌اند؛ حفر ۱۸۸۶ متر تونل در دل سلسلسه جبال سخت و سنگی و نفوذناپذیر البرز.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۱۸، دولت وقت نتايج سرشماري شهر تهران را اعلام كرد كه به موجب آن، پايتخت ايران در آن سال ۵۳۱ هزار جمعيت داشت .

۲۷ اردیبهشت ۱۳۲۸، رئیس مجلس شورای ملی، قانون اجازه استخدام پنج نفر از پزشكان عالی رتبه آلمانی و اتریشی را برای تدریس در دانشكده پزشكی تبریز به وزارت فرهنگ ارسال كرده است.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۰، فرانسیس شپرد، سفیر انگلیس با تسلیم یادداشت تذکری به دولت ایران، قانون ملی ‌شدن صنعت نفت را خلاف قوانین بین ‌المللی اعلام کرد.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۴۰، لایحه افزایش نرخ مکالمات تلفنی در جلسه مجلس شورای ملی از تصویب گذشت و برای اجرا به دولت ابلاغ گردید.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۴۳، بانک بین ‌المللی صادرات و واردات آمریکا مبلغ ۱۸ میلیون دلار برای راهسازی به ایران وام داد.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۴۸، طبق اعلامیه مشترک در مورد تامین یک هزار میلیون دلار درآمد سالانه، ایران و کنسرسیوم توافق کردند.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۰، در جلسه ‌ای که با حضور نیک ‌پی، شهردار تهران و جمعی از مسوولان وقت در کاخ مرمر در مورد پاره ‌ای از مسائل آلودگی هوای تهران مطرح شد، شهردار تهران سخنرانی شدید اللحنی علیه تمام کسانی که باعث آلودگی و دودی شدن هوای تهران می‌شوند، کرد. او گفت: کارگاه‌ های آسفالت‌ پزی اطراف تهران که دود غلیظی از آنها به آسمان برمی‌ خاست و آسمان تهران را سیاه می‌ کرد تعطیل شده است و شهرداری به موجب مقررات ماده بیست، موسسات دودزا را تعطیل کرده و این کار را دنبال می‌ کند. به حمام ‌ها شدیدا اخطار داده شده و آنها باید در کوره‌ های خود دستگاه ضددود نصب کنند، در غیر این صورت حمام ‌های دودزا بسته خواهند شد. البته به دیگر موسسات دودزا یک ماه مهلت داده شده است و اگر در این مدت برای رفع دود اقدام نکنند از کار آنها جلوگیری خواهد شد و شهردار تهران افزود: البته اتومبیل ‌ها عامل اصلی آلودگی هوای تهران هستند و مردم نیز از این بابت بی ‌نهایت ناراحت هستند. به مالکان اتومبیل‌ های دودزا نیز یک ماه مهلت داده‌ ایم که از موتورهای خود رفع دود کنند و اگر نکردند، پلاک اتومبیل آنها ضبط خواهد شد و در این ‌باره شرکت واحد را نیز گفته ‌ایم اقدام کنند و از ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس، دودزدایی به عمل بیاید و موتورها و بارکش‌ ها نیز باید تا یک ماه دیگر تکلیف خودشان روشن کنند!

۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۹، بازار مشترك اروپا محدوديت‌هاي اقتصادي عليه جمهوري اسلامي ايران را به اجرا درآورد.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۶۲، مجلس شوراي اسلامي طرح تأسيس وزارت اطلاعات را تصويب كرد.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۰، دكتر رحمان دادمان وزير راه به همراه ۷۰ نماينده مجلس و ۲۲ همراه در جريان سفر به گرگان براي افتتاح يك فرودگاه جديد بر اثر سانحه سقوط هواپيما در ۲۰ كيلومتري جنوب شهر ساري به شهادت رسيدند.

منابع: آرشیو روزنامه دنیای اقتصاد، موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

وزیر نفت هفته آینده به مجلس می رود

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت هفته آینده برای پاسخ به سوال علی ساری نماینده اهواز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.