خانه / سایت تابناک / از احضار الهیار صالح برای تصدی وزارت دارایی تا آمادگی آلمان برای تبادل متخصصان ضدفساد

از احضار الهیار صالح برای تصدی وزارت دارایی تا آمادگی آلمان برای تبادل متخصصان ضدفساد

به گزارش تابناک اقتصادی ، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی اولین روز آبان ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۱ آبان ۱۳۲۱، الهیار صالح رییس هیات اقتصادی ایران در آمریکا برای تصدی وزارت دارایی احضار شد.

۱ آبان ۱۳۲۳، ابوالحسن ابتهاج رئيس بانك ملي ايران به دستور «ميلسپو» امريكائي بركنار شد. ميلسپو از آبان سال ۱۳۲۱ به رياست كل دارائي ايران منصوب شده بود.

۱ آبان ۱۳۳۹، رییس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که به زودی اسکناس ‌های چاپ شده از طرف بانک مرکزی توزیع خواهد شد و ظرف شش ماه اسکناس ‌های بانک ملی ایران جمع ‌آوری می‌ شود. رییس بانک مرکزی همچنین افزود: اسکناس‌ های جدید دارای امضای وزیر دارایی و رییس کل بانک مرکزی خواهد بود.

۱ آبان ۱۳۴۱، یک هیات اقتصادی از ایران عازم مسکو شد تا اسناد قرارداد ترانزیت را مبادله کند و همچنین روابط فرهنگی و کشاورزی را توسعه دهند.

۱ آبان ۱۳۵۰، یک قرارداد مهم در زمینه پتروشیمی بین ایران و ژاپن امضا شد.

۱ آبان ۱۳۵۱، سیروس بابک سمیعی رییس بانک ایرانیان شد.

۱ آبان ۱۳۵۲، نمايندگان ۹ كمپاني غربي با هدف درخواست از شاه براي افزايش توليد نفت و كاهش بهاي آن به تهران آمدند.

۱ آبان ۱۳۵۷، در پی اعتصاب کارگران انبار نفت و پالایشگاه عرضه نفت و بنزین به طور چشمگیری کاهش یافت و جایگاه‌ های فروش نفت و بنزین شاهد صف ‌های طولانی بودند.

۱ آبان ۱۳۷۶، وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی محرمانه به کنگره این کشور اطلاع داد قانون داماتو برای محاصره اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با شکست کامل مواجه شده است.

۱ آبان ۱۳۸۹، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره واریز نقدی یارانه ‌ها گفت: مهم ‌تر از قانون هدفمند کردن یارانه ‌ها، اجرای درست آن با توجه به واقعیت ‌های موجود است؛ ضمن آنکه واریز یارانه ‌های نقدی به تنهایی نمی‌ تواند جوابگوی افزایش همه هزینه‌ ها باشد.

۱ آبان ۱۳۹۱،  رییس مرکز آمار ایران گزارشی از شاخص‌ های مهم اقتصادی کشور در سال ۹۰ را ارائه داد. به گفته عادل آذر، رشد اقتصادی کشور در سال گذشته بدون احتساب بخش نفت ۲/۵ درصد و با احتساب بخش نفت ۶۷/۴ درصد بوده است. رییس مرکز آمار همچنین از ادامه روند کاهش ضریب جینی خبر داد و از رسیدن این شاخص به ۳۷/۰ واحد در سال گذشته سخن گفت. متوسط درآمد خانوارهای شهری و روستایی در سال گذشته دیگر شاخصی بود که آذر به آن اشاره کرد: به ترتیب ۱۳ و ۹/۷ میلیون تومان در سال.

۱ آبان ۱۳۹۵،  ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سفر خود به برلین، در دیدار با رولف روتر، دادستان کل برلین، راه‌ های همکاری‌ دو کشور در حوزه‌ های مبارزه با فساد را بررسی کرد. سراج به برنامه ‌های این سازمان برای دریافت تجربیات کشورهای پیشرو در موضوع مبارزه با فساد اشاره کرد و از طرف آلمانی خواست که در این حوزه نیز با کشورمان همکاری کند. دادستان کل برلین آمادگی کشورش را برای تبادل متخصصان ضدفساد و انتقال تجربیات موفق دادستانی کل در حوزه‌ های پیشگیری و مقابله با فساد اعلام کرد.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

جنگ اقتصادی ترامپ با ایران محکوم به شکست است

سفیر اسبق انگلستان در ایران در یادداشتی نوشته جنگ اقتصادی رئیس‌جمهور آمریکا با ایران محکوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.