خانه / خبرگزاری تسنیم / ارزش صندوق‌های قابل معامله اعلام شد

ارزش صندوق‌های قابل معامله اعلام شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ؛ صندوق قابل معامله(exchange-traded fund) گونه‌ای از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک می‌باشد که امکان پیروی از بازده یک شاخص معین را فراهم می‌آورد و سهام آنها همانند سهام شرکت‌های عمومی، در بورس اوراق بهادار قابل معامله است.

فعالیت اصلی این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار یا دارایی‌های فیزیکی است که به‌عنوان دارایی پایه صندوق، در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین عملکرد هر صندوق، به عملکرد دارایی پشتوانه آن بستگی دارد.

از سوی دیگر بر اساس لایحه آزادسازی سهام عدالت که چندی پیش اوسط دولت به مجلس ارائه شد، قرار است آزادسازی این سهام در آینده از طریق صندوق قابل معامله پیشنهاد شده است.

بر این اساس نگاهی به آمارها نشان می‌دهد در حال حاضر ۳۱ صندوق قابل معامله در بازار سرمایه ایران فعال هستند که ارزش آنها ۸۰ هزار و ۴۵۳ میلیارد ریال اعلام شده است که صندوق سرمایه گذاری پروژه آرمان پرند مپنا با ۳۱ هزار میلیارد ریال بزرگترین صندوق ETF است.

همچنین صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان با ۹ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال، صندوق های قابل معامله آرمان آتی کوثر۷ هزار و ۲۷۵ میلیارد ریال، امین یکم فردا با ۵ هزار و ۸۰ میلیارد ریال، صندوق پاداش سهامداری توسعه یکم با ۵ هزار و ۶۶ میلیارد ریال و پارند پایدار سپهر با ۵ هزار و ۶۵ میلیارد به ترتیب در رتبه های دوم تا ششم بزرگترین صندوق های ETF بازار سرمایه قرار دارند.

این گزارش می افزاید: صندوق های سرمایه گذاری سپهر اندیش نوین، توسعه اندوخته آینده، تجارت شاخصی کاردان و درآمد ثابت کیان هم در مکان های هفتم تا دهم جدول بزرگترین صندوق های ETF ایستاده اند.

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

وعده معاون آخوندی برای راهداری زمستانی بدون انسداد راه‌ها

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، ابوالهاشم حسن‌نیا با اشاره به اهمیت راهداری زمستانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.