خانه / سایت تابناک / اخبار کوتاه جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته

اخبار کوتاه جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته

جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی از جمله تاکید امارات بر تداوم توافق اوپک، کاهش فروش نفت ونزوئلا به آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی، کم شدن سهم شهروندان کنیایی از درآمدهای نفتی، افت رشد تقاضای نفت هند در سال ۲۰۱۷، نروژ در انتظار تحول در صنعت نفت و گاز خود در سال ۲۰۲۲ و افزایش واردات گاز چین، بوده است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات گفت: لزومی ندارد سازمان اوپک، با واکنش فوری به رشد قیمت های جهانی نفت، توافق کاهش تولید نفت را تغییر دهند. به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از رویترز، «سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات گفت: لزومی ندارد سازمان اوپک، با واکنش فوری به رشد قیمت های جهانی نفت، توافق کاهش تولید نفت را تغییر دهند. المزوروعی معتقد است؛ علت رشد اخیر قیمت های نفت و رسیدن آن به۷۰ دلار، رشد تقاضا و کاهش جهانی سطح ذخیره سازی‌ها است و تنش های سیاسی در برخی جوامع تنها عامل آن نیست.وی تاکید کرد: نباید قیمت های یک روزه نفت را ملاک قرار دهیم و بگوییم در شرایطی قرار داریم که باید تغییراتی در مفاد توافق جهانی ایجاد کنیم، زیرا پایه و اساس بازار تغییری نکرده است و باید به بازار زمان بدهیم.

**فروش نفت ونزوئلا به آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی رکورد منفی زد

به گزارش رویترز، میانگین فروش نفت خام ونزوئلا به آمریکا در سال گذشته میلادی به ۵۹۳ هزار و ۴۷ بشکه در روز (مجموع ۴۱۹ محموله) رسید که کمترین میزان از سال ۱۹۹۱ میلادی به شمار می رود. این میزان در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۳۰ محموله بوده است. کاهش شدید تولید نفت در این کشور آمریکای جنوبی موجب سقوط حجم صادرات نفت و پالایش داخلی شد و ونزوئلا را به پنجمین سال متوالی رکورد اقتصادی نزدیک کرد.همچنین تحریم های دولت آمریکا علیه ونزوئلا تاثیر بسزایی بر داد و ستد نفت با ایالت متحده داشت.آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد که تولید روزانه نفت ونزوئلا در پی کاهش سرمایه گذاری ها، بدهی های معوقه و تحریم ها در سال جاری میلادی ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یابد.

**سهم شهروندان کنیایی از درآمدهای نفتی کاهش یافت

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد دولت کنیا اعلام کرد که کشورش سهم شهروندان خود از درآمدهای حاصل از اکتشاف داخلی نفت را از ۳۰ درصد به۲۰ درصد کاهش داده است. این اقدام، به ویژه برای شهر شمالی این کشور، تورکانا انجام گرفت که میدان نفتی تولو در سال ۲۰۱۲ میلادی در آنجا کشف شد.ظرفیت کامل تولید این میدان در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۷۵۰ میلیون بشکه خواهد رسید.

**رشد تقاضای نفت هند در سال ۲۰۱۷ در ۴ سال اخیر به کمترین میزان رسید

رویترز به نقل آمار دولتی هند اعلام کرد: مصرف نفت این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی به کمترین میزان از سال ۲۰۱۳ میلادی رسید که علت این کاهش، اقدامات دولتی و افزایش مالیات بر مصرف سوخت گزارش شد. واردات نفت هند در سال گذشته میلادی چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بود که نزدیک به مجموع نفت مصرفی این کشور را تشکیل می دهد.انتظار می رود، تقاضای سوخت هند در سال جاری میلادی، به دنبال رشد اقتصادی، بیشتر شود.

**نروژ در انتظار تحول در صنعت نفت و گاز خود در سال ۲۰۲۲ 

رویترز به نقل از اداره نفت نروژ گزارش کرد که سرمایه گذاری ها در حوزه نفت و گاز این کشور از سال جاری میلادی آغاز شده است و این امر سبب می شود که تولید انرژی در پنج سال آینده در نروژ به بیشترین رقم تاریخی خود برسد. این اداره انتظار دارد که مجموع تولید نفت و گاز نروژ از میدان های داخلی، تا سال ۲۰۲۲ میلادی، به رقم روزانه چهار میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه معادل نفت برسد که از سال ۲۰۰۴ تا کنون بی سابقه بوده است.میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده برای سال ۲۰۱۸ میلادی در حوزه نفت و گاز نروژ، ۱۵ میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار است.

**واردات گاز چین ۲۷ درصد رشد سالانه ثبت کرد

رویترز به نقل از آمار رسیده از اداره گمرک چین اعلام کرد که واردات گاز چین در ماه دسامبر از طریق خط لوله و تانکر به هفت میلیون و ۸۹۰ هزار تن رسید که۲۰ درصد بالاتر از سطح نوامبر (۶ میلیون و ۵۵۰ هزار تن) و نزدیک به بالاترین رقم تاریخی خود است. علت افزایش، شروع فصل سرما و افزایش تقاضا ذکر شده است. مجموع واردات گاز طبیعی این کشور نیز در سال ۲۰۱۷ میلادی با ۲۷ درصد رشد سالانه، به ۶۸ میلیون و ۵۷۰ هزار تن رسید. 

**تمایل شل و بی. پی به پر کردن مخزن نفت جنوب هند

به گزارش رویترز، بریتیش پترولیوم، شل انگلیسی- هلندی، بانک آمریکایی گلدمن ساکس، شرکت تجارت کالای ترافیگورا، شرکت پتروشیمی و پالایش منگلور و شرکت هندوستان پترولیوم برای پر کردن مخزن ذخیره سازی راهبردی نفت در جنوب هند، اعلام آمادگی کرده اند.قراراست با همکاری این شرکت ها و نهادها، مخزن نفتی با ظرفیت ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در شهر پادور واقع در ایالت کاناتاکا در جنوب این کشور پر شود. 

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

تلاش بانکها برای جذب سپرده‌ها به هر قیمتی

به گزارش خبرنگار مهر، بازار سپرده گیری و اعطای وام های مبتنی بر سپرده در نظام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.