خانه / سایت تابناک / احتمال جایگزینی ایران به جای آمریکا در صادرات نفت به چین

احتمال جایگزینی ایران به جای آمریکا در صادرات نفت به چین

احتمال جایگزینی ایران به جای آمریکا در صادرات نفت به چینبر اساس گزارش های منتشر شده، اقدامات مقابله جویانه ی چین علیه آمریکا پس از نهایی شدن تعرفه های وارداتی این کشور ممکن است مواردی مانند اعمال تعرفه بر روی واردات نفت خام به چین را در بر بگیرد و به همین دلیل است که کاهش خرید نفت چین از آمریکا می تواند به معنای افزایش واردات نفت توسط این کشور از ایران باشد.

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از Russia Today، جان دریسکول مدیر موسسه مشاوره انرژی JTD در این رابطه اذعان کرده است که ”ممکن است چینی ها از خرید بخشی از نفت خام آمریکا صرف نظر کرده و به جای آن نفت ایران را خریداری کنند… آن ها از تهدید های آمریکا نمی ترسند و در گذشته هم نترسیده اند… آن ها به طور مشخص می خواهد دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا را عصبانی کنند”.

احتمال جایگزینی ایران به جای آمریکا در صادرات نفت به چین

لازم به ذکر است که چین به طور ماهانه حدود ۱ میلیارد دلار نفت خام از آمریکا وارد می کند. بر اساس آمارها با توجه به افزایش میزان تولید نفت خام توسط آمریکا در ماه های گذشته چین میزان واردات خود از این کشور را افزایش داده است.

همچنین، روز جمعه ی هفته ی گذشته پس از اعلام تصمیم دولت آمریکا مبنی بر نهایی شدن اعمال تعرفه تجاری ۵۰ میلیارد دلاری علیه چین (که از روز ۷ جولای اجرایی می شود)، دولت این کشور اعلام کرد که چین قصد دارد با اتخاذ اقدامی مقابله جویانه بر روی تعدادی از کالاهای وارداتی از آمریکا از جمله نفت خام تعرفه اعمال کند. در صورت اجرایی شدن این تصمیم دولت چین، قاعدتا واردات کالا از روسیه و اعضای اوپک برای این کشور از جذابیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

مدیر موسسه مشاوره انرژی JTD در بخش دیگری از سخنان خود اذعان کرده است که سیاست های کنونی ترامپ نشان می دهد در دنیایی قرار گرفته ایم که اتحاد های سابق بین کشورها به شکل تازه ای در حال شکل گیری دوباره است. وی ضمن نامیدن این اقدام دولت چین به عنون نوعی عمل مقابله جویانه در ”دیپلماسی نفتی” تاکید کرده است که اوپک و هم پیمانان آن بزرگترین گروهی هستند که از این دیپلماسی سود خواهند برد زیرا به موجب این اقدام مازاد عرضه ی نفت در بازار جهانی کاهش و قیمت این محصول افزایش می باید.

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

درباره ی مهدی ذوالفقاری

همچنین ببینید

وزیر نفت هفته آینده به مجلس می رود

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت هفته آینده برای پاسخ به سوال علی ساری نماینده اهواز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.